Emniyet Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya’yı ‘yasaklı yayın’ olarak kayda geçti

0
166

13 gündür gözaltında tutulan Özgürlükçü Demokrasi ile Rojeva Medya gazeteleri dağıtımcısı Mehmet Emin Yılmaz’ın emniyet ifadesinde her 2 gazetede “yasaklı yayın” olarak kayda geçti.

Urfa’nın Suruç ilçesindeki evine 13 Temmuz’da yapılan baskınla gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi ile Rojeva Medya gazetelerinin dağıtımcısı Mehmet Emin Yılmaz’ın emniyette “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt adına eylem ve faaliyette bulunmak” iddiasıyla ifadesi alındı. Emniyetteki ifadesinde dağıttığı gazeteleri “Nerden aldığı?”, “Kimlerin gönderdiği?”, “Nerede bulundurduğu?” ve “Abonelerinin kimler olduğu?” soruları soruldu.

Yılmaz’ın asılsız bir ihbar ile gözaltına alındığını söyleyen avukatı Mikail Yavuz, Yılmaz’ın aynı zamanda “Yasaklı gazeteler bulundurmak” suçlaması ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Hakkari ve Mersin 1. Sulh Ceza mahkemelerinin Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya gazetelerinin belli sayıları hakkında yasaklı gazete kararları aldığını belirten Yavuz, söz konusu suçlamanın bu kararlara dayandırıldığını ifade etti. Polis fezlekesinde Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya gazetelerinin yasaklı gazete olarak çıktığını, dolayısıyla Yılmaz’ın evinde bulunan günlük gazetelerden kaynaklı “propaganda yapmak” ile suçlandığını kaydetti.
Gözaltı merkezi olarak kullanılan Sabiha Özlek Lisesi Spor Salonu’nda tutulan Yılmaz’ın yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here