Endonezya’da denizde deprem, bin kişi tahliye edildi

Post date:

Author:

Category:

Array

Deprem Cuma akşam 6.9 şiddetinde meydana geldi. Deprem nedeniyle, başta başkent Cakarta’da olmak üzere bir çok bölgede insanlar evlerinden kaçtı. Endonezya doğal felaketleri yönetim kurumu, üç metre büyüklüğünde tsunami alarmı vermişti. Bir kaç saat sonra uyarı kaldırıldı.

Üç kişi panik ardından kalk krizi geçirerek hayatını kaybederken, dördüncü kişinin evinde sarsıntı nedeniyle düşerek yaşamını yitirdi.

Yetkililer 4 kişinin hafif yaralandığın ve bini aşkın kişinin geçici barınma yerlerine tahliye edildiğini belirtti. Bunların çoğunun komşu Sumatra adasına taşındığı belirtildi.

Afet kurumuna göre ayrıca 200 bina hasar gördü ve 13 ev yıkıldı.

Aralık ayında aynı bölgede volkan patlaması sonucu meydana gelen tsunamide 400’ü aşkın kişi hayatını kaybetmişti

Endonezya takımadası 17 bin ada ve adacıktan oluşuyor. Üç büyük tektonik plakanın birleştiği bu ülke, Pasifik Ateş Kemeri üzerinde yer alıyor.

28 Eylül’de 7.5 şiddetinde yaşanan deprem ve tsunamide, Palu kenti yerle bir olmuş, en az 2.073 kişi hayatını kaybetmişti. 5 bin kişi ise halen kayıp. Çoğu yıkılan binaların altında kaldı.

2004 yılında, Sumatra adası açıklarında 9.3 şiddetindeki depremin yol açtığı tsunami Hint Okyanusu kıyılarında 220 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. Bunların sadece 168 bini Endonezya’da hayatını kaybetmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR