Engelli Alevi yurttaş 16 gündür emniyette gözaltında

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne bağlı Sarıyer Cemevi üyesi Haydar Yıldırım, 18 Ocak’tan bu yana Mersin emniyetinde tutuluyor. Yıldırım’a işkence iddiaları da gündemde. 

Yüzde 80 engelli raporu olan Haydar Yıldırım, ifadesi alınmasına rağmen hala mahkemeye çıkarılmadı. Yıldırım’a gözaltında işkence edildiği belirtilirken, avukatı da dosyaya ulaşamıyor.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Haydar Yıldırım’ın 18 Ocak’ta Mersin’de gözaltına alınmasını ve ifadesi alınmasına rağmen mahkemeye çıkarılmamasını önceki gün meclis gündemine taşıdı.

Doğan, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:
– Basına yansıyan ve Haydar Yıldırım’ın avukatının belirttiği işkence iddiaları hakkında bakanlığınızın açmış olduğu bir soruşturma var mıdır? Bu hususla ilgili araştırma ve inceleme yapmak üzere Bakanlığınızca görevlendirme yapılmış mıdır?

– Gözaltı süresi içerisinde uygulana işkence ve kötü muamele iddialarına yönelik girişimleriniz / çalışmalarınız nelerdir?

– İşkenceye maruz kaldığı belirtilen Haydar Yıldırım sağlık kontrolünden geçirilmiş midir? Geçti ise ilgili hekimin tanısı ne olmuştur?

– Haydar Yıldırım’ın hastanede maruz kaldığı işkenceleri zapta geçirmek istemesi yüzünden doktor tarafından yumruklandığı iddiaları doğru mudur? Gözaltında bulunan bir kişinin hastanede yumruklanmasının sorumluluğu kimdedir?

– Haydar Yıldırım’ın avukatının ifadelerinden yola çıkarak, gözaltında tutulan Haydar Yıldırıma su, tuz, şeker verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu uygulamanın gerekçesi nedir?

(N.M)

 

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER