‘Erdoğan işverenlere işçiyi etkisiz kılma vaadi verdi’

Post date:

Author:

Category:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade izin vermiyoruz” sözlerine tepki gösteren Genel İş Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Hasan Eroğlu, Erdoğan’ın işverenlere yönelik “işçiyi etkisiz kılma” vaadi verdiğini belirtti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) düzenlediği toplantıda “Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade izin vermiyoruz” demişti. OHAL’in temel hakların önünde engel olduğunu gözler önüne seren bu cümle, birçok çevrenin tepkisini çekti. DİSK konuya ilişkin “Grevci işçiler terörist değildir” açıklamasında bulunurken, DİSK/Genel İş Sendikası Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Hasan Eroğlu “Grev tehdit değil, üretimden gelen bir haktır” dedi.

‘İŞVERENE İŞÇİYİ ETKİSİZ KILMA VAADİ VERİLİYOR’

Grevin bütün dünyada bir tehdit değil hak olarak görüldüğünün altını çizen Eroğlu, “Grev hakkı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Grev işçinin en temel haklarından biridir. Grev işçinin üretimden gelen gücünün kullanılması hakkıdır” vurgusu yaptı. Eroğlu, OHAL’den önce de AKP’nin birçok iş kolundaki grevleri yasaklamaya çalıştığını anımsatarak, OHAL’den bu yana çok fazla üyelerinin hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığına değindi. Eroğlu, “Hiçbir yasal gerekçe ve mahkeme kararı olmaksızın binlerce üyemiz işinden çıkarıldı. Bunlar sadece OHAL’e dayanılarak yapılan uygulamalar. İşçi ne yapacak bu durumda, eli kolu bağlı mı duracak? Tabi ki buna itiraz edecek. Bu itiraz hakkı bile arkadaşlarımızın elinden alınmaya çalışılıyor” diyerek, Erdoğan’ın işverenlere yönelik ‘işçiyi etkisiz kılma’ vaadi verdiğini sözlerine ekledi.

‘İŞÇİ TEHDİT OLARAK GÖSTERİLİYOR’

Türkiye işçi sınıfı tarihinde işçilerin sürekli bir emek sömürüsüne maruz bırakıldığına dikkat çeken Eroğlu, “İşçiler buna her dönemde itiraz etmiştir. Grev ile itirazını dile getirmiştir. İktidar ve sermaye birlikte çıkardıkları yasalar ile işçileri susturmaya çalışmaktadır” dedi.

OHAL’in sürdürülebilir bir durum olmadığını belirten Eroğlu, ülkenin bir an önce normal koşullara döndürülmesi çağrısında bulundu. İşçilerin bu ülke için hiçbir zaman tehdit olmadığının altını çizen Eroğlu, “İşçiler üreten kesimdir. Üreten kesim olduğu için toplumun temel dinamiğidir. İş çevreleri de bu OHAL rejiminden rahatsız, siyasi istikrarın olmadığı bir yerde ekonomik istikrar söz konusu olmaz. İşverenler bu rahatsızlıklarını ürkekçe dile getirseler de Erdoğan bunları bastırmak için işçiyi tehdit olarak gösteriyor” sözleriyle işverenlere yönelik verilen mesajların OHAL’e destek vermeleri için yapıldığını söyledi.

OHAL’e destek verilmezse ve kaldırılırsa işverenlerin grevlerle karşılaşacağını ve oluşabilecek bir sorunun tüm faturasının işçilere çıkarılmak istendiğini belirten Eroğlu, Erdoğan’ın sözlerinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR