‘Erdoğan, mültecileri yerleştirerek, Kürtleri göç ettirecek’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Heise Medya Grubu’nun internet portallarından Telepolis’te bir yazı kaleme alan Alman Türkiye uzmanı politolog Elke Dangeleit, Erdoğan rejiminin Kuzey ve Doğu Suriye’yi işgal için ‘Türkiye’deki mültecilerin yerleştirileceği’ kozunu oynadığına dikkati çekti. Bunun Baas Rejimi tarafından on yıllarca önce uygulanan politikalarla aynı olduğunu dile getiren Dangeleit, esas amacın Kürtlere ve diğer halklara yönelik etnik temizlik olduğunun altını çizdi.

“Erdoğan’ın dış politik başarılarla dikkatleri iç politik sorunlardan uzaklaştırma planı, başarısız oldu” diyen Dangeleit, Erdoğan’ın planlarına destek için Rusya lideri Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşmek istediğini kaydetti. Dangeleit, Erdoğan’ın bu planlarının kabul görmeyeceğinin işaretlerinin Fransız ve Alman dışişleri bakanlıkları ile parlamenterlerinden oluşan heyetlerin Kuzey ve Doğu Suriye yöneticileriyle yaptıkları görüşmeleri hatırlattı.

ERDOĞAN’IN SÖYLEMEDİĞİ: BİR O KADAR KİŞİYİ DE GÖÇ ETTİRECEK

Türk devletinin işgale destek için Suriyeli mültecileri Fırat’ın doğusunda Kürtler ve diğer halkların yönetimindeki alanlara yerleştirmeyi önerdiğini belirten Dangeleit, bu planın gerçekleşmesi halinde bölgede yerleşik halkların da mülteci konumuna düşeceği uyarısında bulundu.

Erdoğan’ın amacının da tıpkı Hafız Esad dönemindeki gibi Kürtler ve Hristiyanlar gibi diğer azınlık halkların yaşadığı alanlarda ‘Sünni-Arap Kemeri’ oluşturmak olduğunu yazan Dangeleit, bunun ise bölgedeki halkların göçüne yol açacağına işaret etti. Dangeleit, buna örnek olarak ise Mart 2018’den bu yana ki işgalin ardından 300 bini aşkın Kürt ve diğer halklara mensup bireyin Efrin’i terk etmesini örnek gösterdi. Dangeleit, QSD Genel Komutanı Mazlum Kobanê’nin Efrin’den göçertilen 300 bin Kürdün yerine bölge ile bağı bulunmayan 300 bin Suriyeli mültecinin yerleştirildiğine dair sözlerini de paylaştı.

MESELE MÜLTECİLER OLSA REJİM YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞMELİ

Türk Cumhurbaşkanı’nın mültecileri sadece bir koz olarak kullandığı gerçeğini hatırlatan Elke Dangeleit, iç savaştan kaçan mültecilerin yüzde 90’ının Esad rejiminin kontrolündeki alanlardan kaçanlar olduğunu dile getirdi. Erdoğan’ın mültecileri düşünmesi halinde geri dönüşlerin sağlanması için Esad rejiminin yetkilileriyle görüşmesi gerektiğini yazan Dangeleit, bu yüzden Türkiye’deki 3 milyonu aşkın mültecinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yerleştirilmesi gibi bir zorunluluğun olmadığının altını çizdi.

Uzun yıllar Türkiye üzerine çalışan Elke Dangeleit, göç ve göçmenler konularındaki çalışmalarıyla bilinen etnolog ve politologlardan. Dangeleit, aynı zamanda Alman Sol Parti (Die Linke) içerisinde siyaset yürütüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR