Erdoğan: Müştereklerimiz üzerine yoğunlaşmalıyız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ev sahibi olarak KEİ toplantısında yaptığı konuşmada, dış politikasına yönelik eleştirileri üstlenmeden, “Kısır siyasi tartışmalara girmeden, farklılıklarımız değil, müştereklerimiz üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarımızı yürütmeliyiz” dedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (KEİ) 25’inci Kuruluş Yıldönümü Zirvesi, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı’nda başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ev sahibi olarak ülke temsilcilerini karşıladı. Daha sonra aile fotoğrafı çekildi.

‘SİYASİ SOEUNLAR OLABİLİR’

Daha sonra bir konuşma yapan Erdoğan, komşu ülkelerle ilişkilere değinmeyerek, “Bugün bize, ‘Bu örgütün en büyük başarısı nedir?’ diye sorsalar, ‘Dünyanın en zor coğrafyalarından birinde bölge ülkelerini aynı masa çevresinde ve ortak paydalar etrafında bir araya getirebilme becerisidir’ derim. Bölge ülkeleri arasında elbette birtakım siyasi, hatta askeri sorunlar olabilir. Biz, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nü bu sorunlardan ne kadar uzakta tutabilirsek, o denli verimli çalışmasını sağlayabiliriz. Daha da ileri gidip örgütü bu sorunların çözümünde etkin bir araç haline getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun için kısır siyasi tartışmalara girmeden, farklılıklarımız değil, müştereklerimiz üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarımızı yürütmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘HİÇBİR AYTRIMCILIK YAPMIYORUZ’

Erdoğan, “Ticaretin ve yatırımların sağlıklı zeminde yürüyebilmesinin temel şartı huzur ve istikrardır. İçinde bulunduğumuz hassas Karadeniz coğrafyasının barış, istikrar ve refah içinde kalkınması hepimizin ortak amacı olmalıdır. Türkiye olarak ülkemize ilgi duyan tüm uluslararası yatırımcılara her türlü desteği veriyoruz. Bu konuda hiçbir ayrımcılık yapmıyoruz” dedi.

‘POTANSİYELİMİZİN ÇOK ALTINDA’

“Örgüt üyesi ülkelerin kendi aralarındaki ticaret ve yatırımların potansiyelimizin çok altında olduğu bir gerçektir” diyen Erdoğan, “Adriyatik’ten Pasifik’e, Sibirya’dan Toroslar’a kadar uzanan bu engin coğrafyanın imkanlarını çok daha iyi değerlendirmenin yollarını aramalıyız. Sadece turizm alanındaki potansiyeli hakkıyla kullanabilmek dahi Karadeniz’in geleceğinde yepyeni bir dönemin başlamasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Erdoğan, önlerindeki 15 yılın temel gündem konularından biri olan sürdürülebilir kalkınmayı dönem başkanlığının ana teması haline getirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Dünyanın çeşitli bölgelerinde ekonomik eşitliksizlikler devam ederken, sürdürülebilir kalkınmanın bir slogandan öteye geçemeyeceğini biliyoruz. Sınırsız üretim hırsı ve yüksek kar anlayışıyla temel gıda ürünlerinin dahi tehlikeli katkı maddelerine maruz kaldığı bir dönemde bu konuya hak ettiği önemin verilmediğini düşünüyoruz. Milyarlarca insan sefalet içinde yaşarken kalkınmanın sürdürülebilirliği için herkesin çok daha fazla gayret sarf etmesi gerekiyor. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün bu konuya öncülük edebileceğine inanıyoruz.”

Erdoğan’ın ardından zirveye katılan ülke temsilcileri birer kısa konuşma yaptı. Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ashot Hovakimiyan, Azerbaycan Meclis Başkanı Ogdal Asadov’un konuşmasında kullandığı,” Üye ülkelerden biri hala zehirli ideolojisinden vazgeçmiş değil” ifadesine yanıt verdi. Hovakimiyan, ” Karadeniz Ekonomik İşbirliği örgütü siyasi suçlama yeri değildir” dedi.

‘KONUŞMANIZIN TAMAMI SİYASİ’

Oturuma başkanlık eden Erdoğan, Ermenistan temsilcisinin “Siyasi suçlama yeri olmadığı” fikrine katıldığını belirttikten sonra, Azerbaycan’ı kayırdı: “Ancak burada suçlamalar ve değerlendirmeyi hiçbir temsilci yapmadı. Siz konuşmanızın tamamını siyasi değerlendirmeye ayırdınız.” Erdoğan, Rusya Başbakanı Medvedev’i işaret ederek, tartışma konusunun Minsk üçlüsünün sorumluğunda olduğunu dile getirerek, “Bu işin nihayete vardırılmasında büyük fayda var” dedi.

Zirveye, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova,Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Başbakan Binali Yıldırım da katıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR