Erdoğan’a cevap verdi: Efrin’de zaten 300 bin göçmen var

Post date:

Author:

Category:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’deki 3.5 milyon mülteciyi yerleştireceğiz” diyerek hedefe koyduğu Efrîn Kantonu Toplumsal İşler Yürütme Kurulu Üyesi Mihemed Hecî Hesen, “Efrin’de 300 bine yakın göçmen zaten var” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin Efrin’e yönelik başlattığı saldırılar 27’nci gününde şiddetli çatışmalarla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’deki 3.5 milyon mülteciyi yerleştireceğiz” diyerek hedefe koyduğu Efrin, Suriye’nin çatışmalara ve yıkıma maruz kalan kentlerinden yaklaşık 300 bin göçmene ev sahipliği yapıyor.
EFRİN’DE 300 BİN GÖÇMENE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
Suriye savaşının başladığı 2011 yılından bu yana DAİŞ, El Nusra ve yabancı silahlı güçlerin giremeyip, huzur ve güvenliğin kenti olan Efrn’e İdlip, Humus, Kunêytre, Dêra Zor kentleri başta olmak üzere onlarca çatışma bölgesinden göçmen akın etti. Efrinlilerin başta evlerinde misafir ettiği göçmenlerin sayısı arttıkça, gelen göçmenler kurulan Rûbar ve Şehba adlı iki büyük kampa yerleştirildi. Uluslararası kuruluşlardan hiçbir destek almayan Efrin Kantonu yönetimi, kendi imkanları ile şimdiye kadar göçmenleri ağırlamayı başardı. Kampların yanı sıra Efrin merkez, ilçe ve köylerindeki göçmenlerde eklenince, kantonda yaklaşık 300 bin göçmen yaşıyor.
SURİYE HALKININ LİMANI
Konuyla ilgili Mezopotamya Ajansı’na konuşan Toplumsal İşler Yürütme Kurulu Üyesi Mihemed Hecî Hesen, Efrin’e gelen göçmenleri misafir olarak gördüklerini belirtti. İlk başlarda halkların kardeşliği felsefesi ile Efrin’e gelen insanları kamplara göndermediklerini, hepsini halkın evlerine misafir ettiklerini söyleyen Hesen, “Fakat bir süre sayının çok fazla olması nedeniyle artık insanları kamplara yerleştirmek zorunda kaldık.  Bu yüzden de 2014 yılında Şêrawa ilçesine bağlı Bakurê köyünde Rubar kampını inşa ettik. Rubar kampında 530 göçmen aile yaşıyor. Yine Şehba kampında binlerce aile yaşıyor” dedi.
GÖÇMEN KAMPLARI BOMBALANIYOR
Suriye savaşının başından beri göçmenlere kapılarını açtıklarını ifade eden Hesen, savaşın başından beri uluslararası kuruluşlara Efrin’deki göçmenlere yardım etmeleri yönünde çağrıda bulunduklarını, ancak kimseden bir yardım alamadıklarını söyledi. Hesen, Efrin’in kendi imkânları ile göçmenlere yardım ettiğini ve herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını belirtti. Uluslararası kuruluşlara ve halklara 26’ıncı gününe giren Efrin’e dönük saldırıların sivil halka zarar verdiğini, karşı çıkılması için herkesin elinden geleni yapmasını isteyen Hesen, saldırıların ilk gününde Rubar Kampı’nın bombalandığını, bu yüzden insanların çevre köylere ve Efrin merkeze yerleşmek zorunda kaldığını belirtti.
ERDOĞAN’A CEVAP 
Hesen, Erdoğan’ın “Efrin’e Türkiye’deki 3.5 milyon göçmeni yerleştireceğiz” sözlerine ilişkin ise şunları söyledi: “Erdoğan her konuşmasında Efrin’i ‘teröristlerden’ temizleyip 3.5 milyon göçmeni buralara yerleştireceğini söylüyor, fakat o da bilmeli ki 300 bine yakın göçmen zaten Efrin’de var. Bunlar göçmen değil mi? Göçmen getirip bu sefer buradaki göçmenleri göçertmek olur mu? Buna kimse ikna olmaz. Bu işgal ve saldırılara başka bir kılıf aramaktır.”
MA / Nazım Daştan – Selami Aslan  
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR