Erdoğan’ın 11 korumasına yönelik dava düşürüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları hakkında ABD’de açılan davada, 15 korumadan 11’i hakkındaki suçlamalar düşürüldü.

ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek üzere geçen yıl Mayıs ayında Washington’a yaptığı ziyaret sırasında, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı protesto edenleri dövmekle suçlanan ve haklarında yakalama kararı çıkarılan korumaları hakkında gelişme yaşandı. Açılan davada 15 korumadan 11’i hakkındaki suçlamalar düşürüldü.
Kararın, son günlerde iyice gerilen ABD-Türkiye ilişkilerini yumuşatmak amacıyla alındığı gündemde.
ABD ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açan olaydan sonra Ankara ve Washington arasındaki gerilimi hafifletmeye yönelik süreç, Kasım ayında ABD Federal Savcılarının AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarından 4’ü hakkında, davaya bakan yargıçtan davayı düşürmesini istemesiyle başladı.
7 KORUMA HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR GERİ ÇEKİLDİ
Ardından, ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Şubat ayında Türkiye’yi ziyaretinden bir gün önce 7 Haklarındaki suçlamalar geri çekilen Türk koruma görevlileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koruma Müdürü’nün de olduğu belirtildi.
Korumalardan 4’üne yönelik suçlamaların ise hala sürdüğü belirtildi.
Olayla ilgili i 19 kişi hakkında dava açılmıştı.  ABD’de yaşayan ve olay sonrası gözaltına alınan Sinan Narin ve Eyüp Yıldırım, tutuklanırken, iddianamede suçlanan 15 koruma hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı. Sanıklara “nefret suçuyla ağırlaştırılan, şiddet suçu işlemeye teşebbüs” ithamı yöneltiliyordu.
Narin ve Yıldırım haklarındaki suçlamayı kabul ederken, Amerikan Savcılık Bürosu’nca sanıklardan 4’üne yönelik suçlamalar geçtiğimiz Kasım ayı başlarında düşürülmüştü. ABD Hükümetinin tepkisine yol açan kavganın ardından Temsilciler Meclisi, Türkiye’yi kınayan bir tasarı kabul etmişti.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR