Erdoğan’ın iddiasına sadece ‘gülünç’ dediler!

Post date:

Author:

Category:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “ABD öncülündeki koalisyonun DAİŞ’e destek verdiği” yönündeki iddiasına ABD’den çifte yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Erdoğan’ın sözlerini “gülünç” diye nitelendirdi.

Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamasında koalisyon güçleri için “Bizi DEAŞ’a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne, DEAŞ da dahil olmak üzere, YPG, PYD bunlara destek veriyorlar” iddiasında bulunmuştu.

Günlük basın brifinginde konuşan Toner, konuyla ilgili soru üzerine, “Doğrusunu söylemek gerekirse bu gülünç. Tahmin edebileceğiniz dayanağı yok” diyerek yanıt verdi. Erdoğan’ın iddiasına bir yanıt da ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden geldi. Yazılı açıklama yapan Büyükelçilik, “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” ifadesinde bulundu.

Çavuşoğlu: Çark etmedik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen bir resepsiyonda Suriye’deki gelişmeleri ve Türkiye ile Rusya’nın Suriye’de taraflara sunacakları genel ateşkes planı önerisinde anlaştığı haberleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Suriye’de çözüm için iki metin var, biri siyasi çözümle ilgili, diğeri ateşkes. Her an yürürlüğe girebilir” dedi. Türkiye’nin Suriye politikasında “çark ettiği” yönündeki eleştirilere de yanıt veren Çavuşoğlu, “Birileri Türkiye çark etti diyor, biz başından beri en iyi çözüm ateşkes ve siyasi çözümdür diyoruz” diye konuştu. Çavuşoğlu, ayrıca “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’lı siyasi bir dönüşüm olmayacağını biliyoruz, Esad’ı muhalefetin de kabul etmeyeceğini biliyoruz” ifadelerinde bulundu.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR