Erdoğan’ın ‘Muhatap almayın’ dediği gün ABD heyeti Rojava’ya gitti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Trump’ın Özel Temsilcisi’nin de aralarında bulunduğu ABD’li heyet, dünden bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Muhatap almayın” dediği Rojava’da bir dizi temaslarda bulunuyor. ABD heyeti bugün QSD ve YPG’li yetkililerle görüşecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Beyaz Saray’da “YPG’yi muhatap almayın” açıklaması yaptığı gün ABD Başkanı Donald Trump’ın DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyondaki temsilcisi Brett McGurk ile ABD Dışişleri Bakanlığından yetkili isimlerle birlikte hava yoluyla Rojava’ya geçti.

McGurk’un ilk durağı Ayn İsa kasabası oldu. ABD heyeti ilk önce Rakka Sivil Meclisi yetkilileriyle görüştü. Toplantıya katılanlardan edinilen bilgilere göre, ABD yetkililerinin Rakka Sivil Meclisi’ne destek sözü verdi.

ABD heyetinin en önemli görüşmesi ise bugün gerçekleşecek. Trump’ın Özel Temsilcisi ile ABD Dışişleri Bakanlığından yetkililerin içinde bulunduğu heyet, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) komutanlarıyla görüşecek.

Toplantıda, Rakka operasyonun başarısı ile YPG’ye yapılan ağır silah yardımının değerlendirilmesi bekleniyor.

Diplomatik kaynaklar, McGurk ve Dışişleri yetkililerini bölgeye göndermekle ABD’nin Türkiye’ye Rojava ve Kuzey Suriye ile birlikte çalışmaya devam edeceği mesajını verdiğini kaydediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR