Erdoğan’ın restine AB’den yanıt

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasının ardından AB’nin ‘Türkiye’nin AB sürecini gözden geçirmeliyiz’ açıklamalarına ‘Nihai kararınızı verin’ resti çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AP Türkiye Raportörü Piri’den yanıt geldi

Avrupa Birliği’nin (AB) “Türkiye’nin AB sürecini gözden geçirmeliyiz” açıklamaları ve AB Konseyi’nin 6 maddelik deklarasyonunun ardından “Geç kaldınız ya! Hadi bir an önce gözden geçirin. Ama gözden geçirdiğiniz zaman ertelemeyin nihai kararınızı verin” diyerek rest çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kati Piri’den açıklama geldi.

Piri: Türkiye AB’ye kapıları kapatıyor

Avrupa Parlementosu (AP) Türkiye raportörü Kati Piri, dün Brüksel’de yaptığı açıklamada “Ankara’daki hükümet, yaptıklarıyla Avrupa Birliği’ne kapıları kapatıyor. Hukukun üstünlüğü ve insan hakları yoluna dönene kadar AB’nin Türkiye ile üyelik görüşmelerini hemen dondurması gerek” dedi.

Öte yandan, Dün Amerikan Wall Street Journal gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde Türkiye’de yaşanan hak ihlallerinden dolayı AB’ye üye 28 ülkenin dışişleri bakanlarının önümüzdeki hafta, Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını tartışacağı iddia edilmişti.

Bu arada AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini de, yarınki sürpriz Türkiye ziyaretinde hükümet, STK’ler ve CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR