Erdoğan’ın Türklere ‘çoğalın’ çağrısı tartışmasına AKP’li vekilden yorum: Kürtleri terörist safına koyan hadsizdir, namerttir!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erdoğan’ın mealen ‘Kürtler çok çocuk doğuruyor, Türkler de çoğalmalı’ yönündeki ‘ırkçı, ayrımcı, faşizan ve erkek egemen’ sözleri Meclis’te AKP’li ve HDP’li vekiller arasında ilginç tartışmalara neden oldu. AKP’li vekil Aydemir’in Erdoğan’ı savunmaya yeltenmesi, ‘ırkçılık tevil götürmez’ yorumlarına yol açarken, Aydemir’in ‘Kürt’ü Türk’ten ayrı gören namerttir’ sözlerinin tam olarak kime gittiği anlaşılamadı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2018 bütçesi görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Nikahlanın, evlenin, çoğalın. Bu konuda Müslüman kadınların hassasiyetini çok önemsiyorum. Türkiye’deki terör örgütü bu konuda çok çok hassas. En az 5-10-15 çocukları var” sözleri AKP ile HDP’li üyeler arasında tartışma konusu oldu.

Erdoğan’ın dili bölücüdür

Komisyon’da partisi adına söz alan HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Her yerde kadınlara çocuk doğurmasını, evlenmesini öğütleyen AKP Genel Başkanı, birkaç gün önce Kürt kadınların çok çocuk doğurmasının paniğini yaşamış, Türk kadınlarına ‘Siz daha çok doğurun’ diye sesleniyor. Öncelikle kendi politik hedefleri için kadınları kuluçka makinesi yapan bu muameleyi kabul etmiyoruz. Bu dil, Kürt-Türk doğuran doğurmayan kadınlar arasında ayrım yaratan kadınları bölen bir yaklaşımdır.”

Besbelli Erdoğan Kürt kadınlarını kastetti

AKP Milletvekili İbrahim Aydemir, Taşdemir’in sözlerine karşı çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt-Türk gibi bir ayrım içerisine girmediğini belirten Aydemir, “Bu, sizin kafanızdaki ötekinin açığa vurulmasıdır; kınıyorum bunu. ‘Kürt kadınları çok doğuruyor, Türkler doğursun’ gibi bir söylem söz konusu değildir. Yalan söylüyorsunuz’ iddiasında bulundu.

‘Ayrımcılık yapan namerttir’

Aydemir’in “Yalan söylüyorsunuz” sözlerine HDP milletvekilleri tepki gösterdi. Erdoğan’ın çok açık sözlerini gizlemeye çalışan Aydemir, daha da ileri giderek adeta Erdoğan’ın sözlerine yanıt veriyormuş gibi şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız bu ifadeyi asla kullanmamıştır: ‘Kürt kadını çok doğruyor, Türkler de…’ Nereden çıktı bu? Kürt’ü Türk’ten ayrı gören namerttir, aynı şey aksi için de varittir, ayıptır. Bir kadın için özellikle bunların söylenmesi duyulabilecek utançların en büyüğüdür bence. Ayıptır, kınıyorum ben de. Bu bölücü anlayıştır.”

Erdoğan’ın Kürtleri kastettiği çok açık

Tekrar söz alan HDP’li Dirayet Taşdemir, Aydemir’in üslubunu eleştirerek şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanı bir konuşmasında ‘Terör örgütü üyeleri 15 çocuk doğuruyor’ diye bir ifade kullandı. Şimdi, üç maymunu oynamaya gerek yok, bu coğrafyada, bu kültürde çok çocuklu aileler hangi kültürel gerçekliğe, hangi toplumsal yapıya aittir? Bizler, hepimiz de biliyoruz ki çok çocuklular Kürtlerdir. Hepimiz bu kültürden geliyoruz. Ben kendim de 10 çocuklu bir ailenin çocuğuyum. O zaman izah edin, kimi kastetmiş?”

Adeta Erdoğan’a cevap veriyor!

Taşdemir’den sonra yeniden söz alan Aydemir’in, “Kürtleri kimse terörist safına koyamaz, hadsizliktir, edepsizliktir. Buna ben kızarım. Cumhurbaşkanımız ‘Teröristler…’ diyor, bak ‘Teröristler 15 çocuk…’ Kardeşim, Kürt’ü sen nasıl terörist yaparsın ya? Böyle bir şey olur mu ya?” sözleri ‘ırkçılık tevil götürmez’ yorumlarına yol açtı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR