Eren Keskin: Gündem benim için Musa Anter demektir

İSTANBUL – Özgür Gündem gazetesi davası kapsamında tutuksuz yargılan avukat Eren Keskin, “Gündem benim için Musa Anter demektir” diyerek, hakkında 140 dava bulunduğunu ancak hiçbir yere gitmeyeceğini ve düşünce özgürlüğünü savunmaya devam edeceğini söyledi.

Özgür Gündem gazetesi davasında tutuklu dilbilimci Necmiye Alpay’ın ardından tutuksuz yargılanan avukat Eren Keskin, savunma yaptı. Savunmasına
“Gündem benim için Musa Anter demektir” diyerek başlayan Keskin, şöyle devam etti:

“77 yaşında öldürüldü. Hala faili bulunamadı. 8-9 yaşındaki dağıtımcıları öldürüldü. O zamanlarda avukattım. Sayısız vekillik teklifini reddettim. İnsan hakları savunuculuğunu önemsedim. Müzakere sürecinde hiç dava açılmadı. Şimdi ise 140 davam var. Hiçbir yere gitmeyeceğim. Düşünce özgürlüğünü savunmaya devam edeceğim.

‘ÖZGÜR GÜNDEM 1999’DAN BU YANA DEVLETİN İZNİYLE ÇIKIYOR’

Bu gazete 1999’dan bu yana devletin izniyle çıkıyor. Yöneticisi olanların ‘silahlı örgütten’ yargılanması akıl alır değil. Öldürülen kayıplarla ilgili o dönem Başbakan bize ‘faillerini bulacağım’ diye söz verdi. ‘Beyaz Torosları bitireceğim’ dediler ama şimdi beyaz Toroslara karşı olduğumuz için yargılanıyoruz. Hukuki olarak kendimizi bu kadar çaresiz, hangi yolda gideceğini bilmeyen bir dönem hiç görmedim. Kabus bir dönem yaşıyoruz. Yazılarım soruşturma aşamasında sorulmadı. İddianamedeki yazılarıma hiç dava açılmadı.”

Duruşma avukatların savunması ile devam ediyor.

EN SON EKLENENLER