Erkek gardiyanlar kadınların koğuşunu aradı, karşı çıkanlar darp edildi

Post date:

Author:

Category:

Tarsus Kadın Cezaevi’ndeki tutukluların, arama adı altında koğuşlara giren erkek gardiyanlar tarafından saçlarından sürüklenerek darp edildiği iddia edildi.

Olağanüstü Hâl (OHAL) ile birlikte cezaevlerinde tavan yapan baskı, keyfi uygulama ve hak ihlallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Hak ihlalleri ile gündemden düşmeyen Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde bu kez erkek gardiyanların arama adı altında tutuklu kadınlara saldırdığı iddia edildi.

Cezaevinde tutulan Nesrin Çeçen, Pazartesi günü görüşüne giden Mehmet Sunal’a maruz kaldıklarını anlattı.

KADIN TUTUKLULAR SAÇLARINDAN SÜRÜKLENDİ

Cuma günü tutukluların gardiyanların keyfi uygulamasına maruz kaldığını ifade eden Sunal, “Nesrin bana, ‘Erkekler gardiyanlar koğuşu keyfi bir şekilde aramak istediler. Arkadaşlarımız bu keyfi uygulamaya izin vermediler. Erkek gardiyanlar koğuşa zorla girerek, hepimizi havalandırmaya çıkardı. Havalandırmaya çıkmak istemeyen arkadaşlarımız darp edilip, saçlarından tutularak yerlerde sürüklediler. Daha sonra koğuşa girip, tüm eşyalarımızı alt üst ettiler. Havalandırmada da bize tekrar saldırdılar. Bu baskı ve saldırı karşısında kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz’ dedi. Bizler bu uygulamaların son bulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

İddialarla ilgili görüşmek istediğimiz cezaevi yetkililerine ulaşılamadı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR