Ermenistan’da on binlerce kişi Pashinyan’ın çağrısı ile yolları kapadı

Post date:

Author:

Category:

Array

Ermenistan’da, iktidardaki Cumhuriyetçi Parti’nin destek vermemesi nedeniyle parlamentoda yapılan oylamada başbakan seçilemeyen muhalif lider Nikol Pashinyan’ın sivil itaatsizlik çağrısı ile sokağa çıkan on binlerce protestocu başkent Yerevan’a giden bazı yolları kapattı.

AFP haber ajansı, protestocuların başkent Yerevan’ı ‘paralize ettiğini’, burada neredeyse tüm sokakların trafiğe kapatıldığını ve pek çok dükkanın da açılmadığını aktardı.

Ajansa göre, Yerevan’ı şehirdeki havaalanına bağlayan yol da bloke edilmiş durumda.

Yerevan’da on binlerce kişinin katıldığı bu protestolar, iktidardaki Cumhuriyetçi Parti’nin destek vermemesi yüzünden başbakan seçilemeyen muhalif lider Nikol Pashinyan’ın sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısını izliyor.

Pashinyan, Serj Sarkisyan’ın Ermenistan’da on yıl devlet başkanlığı yapması ardından parlamento tarafından başbakanlık görevine getirilmesi nedeniyle düzenlenen protestolara liderlik etmişti.

Sarkisyan’ın bir hafta önce istifa etmesiyle sonuçlanan protesto gösterilerine silahsız fakat üniformalı bazı askerler de katılmıştı.

Öte yandan bugünkü protestolarda polislerin göstericileri yolları açmaları için ikna etmeye çalıştığı fakat güç kullanmadığı belirtiliyor.

Ermenistan’da parlamento bir hafta içinde yeniden başbakan seçmek için toplanacak. Parlamentonun çoğunluğun desteği ile ikinci defa başbakan seçememesi halinde ülkede seçimler düzenlenecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR