Eski Bakan Çağlayan Sarraf davasında sanık

0
135

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’ndan çarşamba günü yapılan açıklamada yaklaşık bir buçuk senedir ABD’de tutuklu yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın davasına ek iddianame ile dört yeni sanık eklendi.

İddianamede bu sanıklar Türkiye’nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, aynı bankanın Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Sarraf’ın çalışanı Abdullah Happani olarak ifade edildi.

Dört yeni sanığın eklenmesiyle sanık sayısının dokuza çıktığı iddianamede sanıklara ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ambargoyu delmek amacıyla şebeke kurma; ABD’nin finansal sistemini kullanarak İran hükümeti ve başka İranlı kurumlar adına milyonlarca dolar tutarında işlem yapma; bu amaçla ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme; milyonlarca dolarlık yasadışı işlemlerle bağlantılı fonları aklama ve bu işlemlerin asıl niteliğini gizleyerek çeşitli finansal kurumları aldatma suçlamaları yöneltildi.

Ayrıca, o dönem Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Çağlayan’ın, “ambargoyu delme planının gelirlerinden nakit ve mücevher olarak on milyonlarca dolarlık rüşvet aldığı, öteki sanıkların bu planı uygulamak için attığı adımları onayladığı ve bilinçli olarak planı koruduğu” savunuldu.

İddianamede ayrıca toplam dokuz sanıktan Sarraf ile Atilla haricindeki ve içinde eski Ekonomi Bakanı Çağlayan’ın da olduğu sanıkların kaçak olduğu ifade edildi.

Davaya bakmak için Rıza Sarraf ve Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasına da bakan Yargıç Richard Berman atandı.

Zeybekci: Çağlayan yalnış bir şey yapmadı

Çağlayan’ın sanık olarak iddianameye eklenmesiyle ilgili hükümetten ilk açıklama Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi. Reuters’a konuşan Zeybekci, Çağlayan’ın “yanlış bir şey yapmadığını” söyledi. 

Reza Zarrab vorläufig aus Haft entlassen

ABD’de tutuklu yargılanan Rıza Sarraf

Zeybekci, “Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan’ın Türkiye’nin çıkarları aleyhine hiçbir işlemi olmamıştır; bizim için aslolan Türkiye’nin çıkarlarıdır” dedi. Zeybekci ayrıca, “İran’a yönelik ambargoların delindiği iddiaları var ama bir Türk bakan hakkında başka bir ülkenin bulunduğu iddia ispatlanmalı” ifadesini kullandı.

Halk Bankası’ndan açıklama

Öte yandan Halk Bankası konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, Halk Bankası’nın bütün işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere uyulduğu ifade edildi. Halkbank’ın, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“Bazı basın yayın kuruluşlarının ABD’de görülmekte olan bir dava hakkında sunulan yeni iddianameye atıfta bulunarak Bankamız ve Bankamızın bazı eski yöneticileri hakkında kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı haberler yaptığı anlaşılmaktadır. Konuyla ilgili olarak Bankamız tarafından müteaddit zamanlarda yapılan özel durum açıklamalarında Bankamızın tüm işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun hareket ettiği konusunda detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Bu nedenle; söz konusu süreçle ilgili olarak Bankamız açıklamaları dışındaki haberlere itibar edilmemesini kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunarız.”

Türkiye’de 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına adı karışan dört eski bakan Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan oylama ile Yüce Divan’da yargılanmaktan korunmuştu.

Sarraf ise bu soruşturma kapsamında tutuklanmış, 70 gün sonra serbest kalmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

Reuters/DHA/DÇ/ÖA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here