Eski Çalışma Bakanı Ziya Halis de ‘Hayır’ dedi

Başkanlığı öngören anayasa referandum sürecine ilişkin PİRHA’ya konuşan Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, “Bizim yeni padişahlara ihtiyacımız yok” dedi.

Nisan ayında yapılması beklenen ve geçerse başkanlık sistemini getirecek olan Anayasa referandumuna ilişkin toplumsal muhalefet ‘Hayır’ cephesinde sesini yükseltiyor. Toplumsal uzlaşı metni olarak bilinen Anayasa yapım sürecinde AKP ve MHP’nin diğer tüm toplumsal kesimleri dışlayarak meclisten geçirdiği Anayasa paketine karşı duran toplumsal muhalefet ‘Hayır’ını kendi talepleri doğrultusunda dile getiriyor.

“Aleviler her zaman barışı, demokrasiyi yeğlemişlerdir” diyen Halis, “O toplumdan gelen biri olarak, politikacı ve kanaat önderi olarak, Aleviler bu konuda her zaman barışın, kardeşliğin demokrasinin yoluna gitmişlerdir” dedi.

“ÖZGÜR VE EŞİT YURTTAŞ OLARAK YAŞAMAK İSTİYORUZ” 

Referanduma giderken, hazırlanan anayasa paketinin barış ve demokrasiyi getirmediğini Aleviler gayet iyi biliyor vurgusunu yapan Halis, “Özgür ve eşit yurttaş olarak bu ülkede yaşamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

“YENİ PADİŞAHLARA İHTİYACIMIZ YOK” 

Halis, “Bizim yeni padişahlara ihtiyacımız yok. 1920’lerde bu padişahlık dönemine son verdik, tebaa olmaktan kurtulduk. Türkiye’nin selameti için, demokrasi için, barış için bende ‘Hayır’ oyu kullanacağım” dedi.

“TEKÇİ YÖNETİM ANLAYIŞINI RET EDİYORUZ”  

Bütün yetkilerin tek kişide toplandığı, tek kişinin dudağının arasında kaderimizin belirlendiği bir yönetim anlayışını ret ettiğini söyleyen Ziya Halis, “Alevi  yurttaşlarımız bu konuda en iyi şekilde değerlendirmeyi yapacaktır, sorgulayacaktır. Alevi toplumu bu anayasaya ‘Hayır’ vereceğini ya da ‘Evet’ vereceğini herkesten daha iyi bilecek, tartışacak insanlardan oluşuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Semra Acar/ İSTANBUL

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER