Eski Hırvat General savaş suçundan 20 yıl ceza alınca zehir içti ve öldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yargılandığı davanın temyiz duruşmasında 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Hırvat General Slobodan Praljak, kararın açıklanmasının ardından zehir içti ve öldü

Bosna Savaşı’nda Hırvat Savunma Konseyi’nin (HVO) başkanı ve sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti’nin başbakanı olan Jadranko Prlic ile diğer 5 Hırvat komutan, 2013 yılında Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce (ICTY) savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten toplam 111 yıl hapse mahkum edilmişti.

ICTY tarafından 29 Mayıs 2013’te açıklanan ilk dereceli kararda, Jadranko Prlic 25 yıl hapse mahkum edilirken, sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti’nin Savunma Bakanı olan Bruno Stojic, HVO komutanları Slobodan Praljak ile Milivoj Petkovic 20’şer yıl, Valentin Coric 16 yıl, esir değişimlerinden sorumlu Berislav Pusic ise 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, aralarında tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılması da olmak üzere birçok savaş suçu ve insanlığa karşı suçtan hüküm giyen Hırvat komutanların, bölgenin Müslüman Boşnaklardan tamamen temizlenmesini hedeflediği hükmüne varmıştı.

Sanıklar 5 Nisan 2004’te kendi rızalarıyla Lahey’deki mahkemeye teslim olmuş, yargılanmaları 26 Nisan 2006-2 Mart 2011 arasında yapılmıştı. “Prlic ve diğerleri” olarak anılan davanın görülen temyiz duruşmasında, eski Hırvat General Slobodan Praljak hakkında 20 yıl hapis cezası kararı verildi. Kararın açıklanmasının ardından, Praljak’ın zehir içti ve öldü.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR