‘Etnik Arındırma’ paneli – Moers

Moers Maraş’ta Etnik Arındırma paneli başladı…
Maraş’ta Alevilerin yaşam alanlarının ortasına kurulmak istenen ve çalışmaları hızla sürdürülen konteyner kampa karşı yürütülen mücadeleye dikkat çekmek için, Maraş Girişimi öncülüğünde  Avrupadaki Alevi dergahlarında bir dizi panel gerçekleştiriliyor. 1 Mayıs 2016 tarihinde Almanya’nın Moers kentinde Moers Alevi Kültür Merkezi’nde yapılan ‘Maraş’ta Etnik arındırma‘ konulu panele  Av.Mehmet Çarman ve Şükrü Yıldız konuşmacı olarak katıldılar.

Av.Mehmet Çarman konuşmasında; ‘Sorunun hukusal olarak çözüleceğini beklemiyoruz. Fakat süreci sonuna kadar devam ettirecegiz. Halkın direnişi bu sorunu çözecektir. Kamuoyu mücadeleyi tanıyor. Bu direnişe yurdışındaki Maraşlıların ciddi bir desteği var. Ama bu desteğin alanda karşılığı yok. Pasif bir direniş var.‘ dedi.
Konuşmasında göç ve diasporaya vurgu yapan Kürt Toplum Merkezi eşbaşkanı Mehmet Yenialtun ; ‘Göç bitmektir’. dedi. ‘Maraş, göçle bitirilmek isteniyor. Bu bir siyasal göç kararıdır.’ dedi.
Maraş Girişimi sözcüsü gazeteci Şükrü Yıldız ise; ‘Yaşam alanımız ortadan kaldırılıyor. Evliyaların, dervişlerin mezarları yıkılacaktır. Bugün bir tek Ermeni mezarı kalmadı coğrafyamızda. Bu siyasi bir karar dahası bir etnik arındırma operasyonudur. konteyner kampın ısrarla buraya kuruluşu, 700 yıllık politikanın devamıdır.’ dedi.

Almanya moers maraş Av.Mehmet Çarman Şükrü Yıldız Almanya moers maraş Av.Mehmet Çarman Şükrü Yıldız

EN SON EKLENENLER