Êzidî kadınlardan yeni hamle

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şengal’in merkezinden çeteleri çıkaran YBŞ-YJŞ, Şengal’in işgal altındaki köylerine dönük kurtarma operasyonu başlattı. Operasyon kapsamında Şengal’in güneyindeki Xeyale, Sikaniye köylerinde şiddetli çatışmalar yaşandı

Koalisyon güçleri ile Irak ittifakının başlattığı Musul harekatı sürerken, Şengalli Êzidîlerin ve bölge halklarının olduşturduğu YBŞ-YJŞ güçleri ise Şengal köylerini özgürleştirmek, rehin kadınları kurtarmak amacıyla operasyon başlattı. Açıklamada “Hala çetelerin elinde binlerce insanımız var. Musul pazarlarında satılan kadınları, yakılarak öldürülen Êzidî kızlarımızı unutmadık. Hesap soracağız, intikam alacağız diyoruz” denildi.

Musul’un batısındaki Şengal merkezini özgürleştiren Yekîneyên Berxwedana Şingal (YBŞ) ve Yekîneyên Jinên Şengale (YJŞ), 12 Kasım sabaha karşı kalan köyleri de kurtarmak için harekat başlattı. YJŞ yaptığı basın açıklamasıyla operasyonu duyurdu. Operasyona, Êzidî Kadınları İntikam Hamlesi adı verildi. YBŞ-YJŞ’nin çetelere yönelik başlattığı operasyon kapsamında Şengal’in güneyindeki Xeyale ve Sikaniye köylerinde şiddetli çatışmalar yaşandı. RojNews muhabirinin bölgeden aktardığına göre; YBŞ-YJŞ, her iki köyün çevresindeki tepeleri kontrol altına aldı, çatışmalar köy içine kaydı.

Operasyonu basın açıklamasıyla duyuran YJŞ Askeri Meclis üyesi Viyan Şengal, hamlenin çetelerin elinde bulunan esir Êzidî kadınları kurtarmak için başlatıldığını söyledi. Viyan Şengal şunları kaydetti: “Vahşi DAİŞ çetelerinin Şengal’de gerçekleştirdikleri fermanın üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti. Yaşadığımız ferman bu çağın en acımasız ve en ağır katliamlarından biriydi. 3 Ağustos’ta analarımız, babalarımız, kardeşlerimiz, çocuklarımız katledildi. Binlerce kadın ve çocuk kaçırıldı, köle pazarlarında satıldı. Kadınlar tecavüze uğradı. Teslimiyeti kabul etmeyenler vahşice katledildi, dünyanın gözü önünde yakıldı. Köylerimiz, şehirlerimiz talan edildi, yıkıldı. İnsanlarımız kutsal topraklarından koparılıp mülteci hale getirildi. Bizler acısını asla unutamayacağımız korkunç bir katliam yaşadık.”

KDP Pêşmergeleri kaçmıştı

Musul ve Şengal’de katliam yaşandığında bırakıp kaçan Irak ordusu ve KDP Pêşmergelerine işaret eden YJŞ komutanı, “Bu korkunç katliam yaşanırken bizi bırakıp kaçanlar, seyirci kalanlar oldu” dedi. Viyan Şengal şöyle devam etti: “Bizler 3 Ağustos 2014’ten bu yana öfkemizi büyüterek, kendimizi örgütleyerek, intikam almak için savaşıyoruz. Êzidxan’ın özgür kızları olarak Şengal’in özgürleşmesinde, çetelerin topraklarımızdan temizlenmesi için başlatılan tüm hamlelerde yer aldık. Bu süre içinde YPG/YPJ güçlerinin kurtardığı alanlarda ve YBŞ/YJŞ olarak DAİŞ’le mücadelemiz sayesinde yüzlerce kadın ve çocuk çetelerin elinden kurtarılarak yakınlarına kavuşturuldu. Ancak hala çetelerin elinde binlerce insanımız var. Biliyoruz ki, DAİŞ’in elinde esir olan insanlarımız her gün onları kurtarmamızı bekliyorlar. Bizler de intikam almadan, çetelerin elinde köleleştirilen kadınlarımızı kurtarmadan durmayacağız. YJŞ olarak ‘biz kadınlar kimsenin kölesi, bu savaşların ve katliamların mağdurları olmayacağız’ diyoruz. DAİŞ’ten hesap soracağız, intikam alacağız diyoruz. Bu yüzden DAİŞ çetelerinin işgal ettiği köylerimizi ve esirlerimizi kurtarmak bizim en temel görevimizdir. Bu amaçla Ezidi kadınlarının intikam hamlesini başlatıyoruz.”

ŞENGAL / RojNews

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR