‘Ezidi ve Aleviler baskılara rağmen bu kutsal günü koruyabilmiştir’

Post date:

Author:

Category:

Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Ezidilerin Çarşema Sor (Kırmızı Çarşamba) Bayramı’nı kutladı.

FEDA yaptığı yazılı açıklamada, ”Mezopotamya’da kadimden bugüne yaşayan Ezidi ve Raa Haqi Alevilerin kültüründe “Çarşema Sor” bayramdır. Kendisinden olmayını biat etmeye zorlayan, katleden, fermanlar uygulayan Nemrudi zihniyetin ardıllarına karşı Ezidi ve Aleviler tüm dış müdahalelere rağmen bu kutsal günü koruyabilmiş, bugüne kadar taşımıştır” dedi.

Çarşema Sor’un Ezidi inancında Melek’i Tavus’un, Raa Haqi Alevilikte Xizir ‘ın yeryüzüne indiği, yeniliklerle birlikte arınmayı, yeniliklere, güzelliklere yol açtığı inanılan bir gün olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ”Bu günde İŞİD zulmüne karşı kendi varlığını korumak için mücadele eden fermanlarla katledilen, köleleştirilen ve pazarlarda satılan Ezidi kadınların biran önce özgürleşmesini temenni ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

” Çarşema Sor, içerisinde ikililik taşır. Bugün hem umut ve yeni başlangıçları içinde barındırır, hem de korku ve endişeyi, tıpkı insanın nefsinde olduğu gibi.Tam da İçerisinde bulunduğumuz siyasal süreçte Halklar ve İnançların daha bir dirençle mücadele birliği içerisinde olması gerektiği, eşitlik ve özgürlükten yana mücadelenin zalimlerin zulmüne karşı güç kazandığı bugünlerde, Rızalık şehrinde yaşamanın umudu ve direnciyle Hak ve Hakikatin yolunda yürüyen tüm halklara umut olması temennisiyle Çarsembeya Sor Bayramı ‘ nı kutluyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR