Êzidîlerin dönüşü engelleniyor

0
220

Şengal’de 2014 yılında yaşanan soykırımdan sonra Federe Kürdistan’a göç eden Êzidî halkı, topraklarına geri dönüşlerde birçok kontrol noktasında KDP asayişinin engelleriyle karşılaşıyor

Referandum için ailelerin Şengal’e dönmesine izin verilmediğini belirten Xelîl Xelef, “Biz Xankê’den geliyoruz, bize izin almadan topraklarımıza geçemeyeceğimizi söylediler. Şengal’in durumu 3 yıldır iyi değildi ama şu anda iyi. Bazı kamplarda ailelerin taşınmasına izin vermiyorlar. Refarandum için ailelerin Şengal’e dönmelerini istemiyorlar” dedi.

Şariya Kampı’ndan gelen Mehmûd Êzdîn ise, kampta neredeyse kimsenin almadığını ifade ederek, “Biz Şariya kampından geliyoruz. Kampta kimsenin kalmadığını söyleyebiliriz, herkes geri döndü. Kampta görevli polisler, kampın giriş ve çıkışlarında bekleyerek ailelerin çıkmasına engel oldular. Şu anda da halkın Şengal’e dönmesine izin vermiyorlar” diye konuştu.

Reşîd Xelîl ise, “Bugün Şengal halkının büyük bir kısmı topraklarına geri dönüyor. Ben tüm halkımızın dönmesini istiyorum. Güney Kürdistan’ın durumu iyi değil, komşu ülkeler referanduma karşı ve tehditler savuruyorlar. Savaş çıkma ihtimali var. Bizler bu yüzden toprağımıza geri döndük. Savaş çıkacaksa bile kendi topraklarımızda olmamız daha iyi olur” ifadelerinde bulundu.

Duhok Kampı’ndan Şengal’e geri dönen Xelef Elî de şunları ifade etti: “Biz Duhok Kampı’ndan geliyoruz. Tekrar bir ferman olması korkusu içinde olduğumuz için geldik. Birçok aile geri döndü, çünkü kendimizi orada güvende hissetmiyoruz.”

Ebas Hesen de, “Kebartoyî Kampı’ndan geliyoruz. Şengal’in durumu iyi değildi eskiden. Şu an burada yaşama koşullarımız gittikçe daha iyi oluyor. Bir çok aile Güney Kürdistan’dan topraklarına dönüyor. Bizler de bu yüzden geldik” dedi. Şengal’e dönmek için 20 Eylül günü yola çıkan Duhok’taki Bacid kampında kalan 150 Êzidî aile, Sihêla kapısında KDP güçleri tarafından saatlerce güneşin altında bekletilmişti.

Ehlam Heci/RojNews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here