Falezlerdeki oyuklarda yaşam mücadelesi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’nin gözde turizm kentlerinden biri olan Antalya’da onlarca yurttaş, falezlerdeki oyuklarda yaşam mücadelesi veriyor. Muratpaşa Belediyesi yetkilileri, tek başına belediye olarak bir çözüm üretemeyeceklerini söyledi.

Türkiye’nin gözde turizm kentlerinden biri olan Antalya’da yaklaşık 12 kilometrelik falez bandında bulunan Muratpaşa ilçesine bağlı Fener ve Güzeloba mahallelerinde, falezlerdeki oyuklarda 200’ün üzerinde yurttaş yaşam mücadelesi veriyor. 15 yıl önce Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinden Antalya’ya yerleşen Halil Şimşek isimli yurttaş bunlardan biri. Belli başlı işlerde çalıştıktan sonra hastalıklarından kaynaklı uzun süre işsiz kalan Şimşek, sokaklardan topladığı atık kağıtları ve diğer geri dönüşüm malzemelerini toplayıp; hayata tutunuyor.

‘ATIK KAĞIT TOPLAYARAK YAŞAMA TUTUNUYOR’

Sattığı atık kâğıtlardan günlük 15 ile 20 TL kazanan Şimşek, “Çöpten topladığım kağıtlarla ancak karnımı doyurabiliyorum. Bazı günler hiç kazanamadığım da oluyor” diyerek, yaşadıklarını aktardı. Sağlık problemleri olduğunu söyleyen Şimşek, “Parasızlıktan doktora bile gidemiyorum. Bazı zamanlar acile gidiyorum; ama onlar da benim kılık kıyafetime bakıp ya tedavi etmiyorlar ya da üstten bakıp geri gönderiyorlar” diye konuştu. Yılardır kaldığı mağaranın kendi evi olduğunu ifade eden Şimşek, kışın yağan yağmurdan kaynaklı mağaranın içinin rutubet olduğunu, soğuklarda da mağarada durulamadığını dile getirdi. Şimşek, yazın ise sıcaklardan ve nemden kaynaklı sıkıntılar yaşadığını ifade etti.

‘MAĞARADA YAŞAMAK BİZİM TERCİHİMİZ DEĞİL’

Mağarada yaşamanın kendi tercihi olmadığını ifade eden Şimşek, hayat şartlarının kendisine buna mahkum ettiğini dile getirdi. Şimşek, tek isteğinin memleketine gitmek olduğunu söyledi. Zonguldak’tan ailevi tartışmalardan kaynaklı Antalya’ya gelmek zorunda kaldığını aktaran Şimşek, “Bu saatten sonra aile kavgasını çözemem; ama en azından kendi köyümde ölüp ve orada gömülmek istiyorum” diye konuştu.

‘İNSANLAR BİZİ GÖRMÜYOR’

Antalya’nın gözde semtlerinden bir olan Fener mahallesinde yaşayanların kendi durumlarına kayıtsız kaldığını belirten Şimşek, hemen yanı başında onlarca kişinin denize girip eğlendiğini; ancak bu çevrede kendisi gibi onlarca kişi yaşamasına rağmen kimsenin dikkatini çekmediğini aktardı.

Antalya’da falezlerin son sığınakları olduğunu dile getiren Şimşek, onlarca uzunluktaki falezlerin farklı kısımlarında 200’ün üzerinde yurttaşın yaşadığı, bazı yurttaşların ise aileleri ile birlikte yaşadığını anlattı. Şimşek, devlet yetkilerinden ve belediyelerden kendilerine sahip çıkılmasını istedi.

BELEDİYE: TEK BAŞIMIZA ÇÖZÜM ÜRETEMEYİZ

Görüştüğümüz Muratpaşa Belediyesi yetkileri tek başına belediye olarak bir çözüm üretemeyeceklerini ve konuya daha köklü bir şekilde çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. Konuyu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bildirdiklerini söyleyen yetkililer, yapabilecekleri başka bir şeyin olmadığını, bakanlık yetkilerin konuyu yerinde incelemeleri gerektiğini kaydetti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR