FARC ile yeni anlaşma

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kolombiya ile FARC arasında imzalanan Cartagena anlaşmasının referandumda az farkla reddedilmesi sonrası yapılan görüşmeler olumlu sonuç verdi. Havana’da yeni bir anlaşma imzalandı. FARC’ın tüm mal varlığı teslim edilecek

Daha fazla canın gitmemesi için Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, hükümet ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP) arasında yeni bir barış anlaşmasının imzalandığını açıkladı. FARC’ın başmüzakerecisi Ivan Marquez, “Umudun anlaşması” dedi.

FARC-EP Lideri Timoleon Jimenez ile anlaşma imzaladığı için Nobel Ödülü verilen Devlet Başkanı Manuel Santos, Küba’nın başkenti Havana’da, FARC ve Kolombiya hükümeti arasında yapılan görüşmelerde yeni bir barış anlaşmasına varıldığını ilan ederek “Bu anlaşma Cartagena’da imzaladığımız anlaşmanın gözden geçirilmesinin bir sonucudur. Referandumda ‘evet’ ve ‘hayır’ diyenlerin teklifleri ve kaygıları bu anlaşmaya yansıtılmıştır” dedi.

Anlaşmayı ilan etmeden önce referandumda “hayır” kampanyası yürüten eski devlet başkanları Andres Pastrana Arango ve Alvaro Uribe Velez ile eski Dış Ticaret Bakanı Marta Lucia Ramirez de Rincon ile bir toplantı yaptıklarını kaydeden Santos, anlaşmanın bu üç isme gönderileceğini de söyledi.

FARC malvarlığını teslim edecek

Santos, referandum sonrası kendilerine iletilen tekliflerin yeni barış anlaşmasına ulaşılmasına katkı sağladığını belirterek “Artık bölünmüşlükleri geride bırakmanın vakti geldi. Gücümüzü ve katkımızı barışı inşa etmek için bir araya getirmeliyiz” diye konuştu. FARC’ın tüm mal varlığını, çatışmadan etkilenenlerin yararına kullanılmak üzere teslim edeceğini kaydeden Santos, referandumda yürütülen “hayır” kampanyasının en önemli dayanak noktalarını oluşturan, FARC’ın parlamentoda temsil edilmesi ile örgüt mensuplarının toprak ve mülk sahibi olması yönündeki endişelerin giderildiğini kaydetti. Santos “Özel barış mahkemeleri 10 yıl boyunca hizmet verecek ve ilk 2 yıl araştırma taleplerini kabul edecek. Yabancı yargıçlar olmayacak. Yargıçlar, bizim mahkemelerimizden seçilecek ve Kolombiyalılardan oluşacak” dedi. Eski Bakan Ramirez de, yeni anlaşmanın siyasette mutabakat getirmesini umduğunu belirtti. Kolombiya’da 2 Ekim’de FARC ile imzalanan barış anlaşması referanduma götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalı’nın oy kullandığı referandumda halkın yüzde 50,24’ü anlaşmaya “hayır” demişti. HAVANA

Referandum olmamalıydı

FARC’ın başmüzakerecisi Ivan Marquez, sosyal medya hesabından, ekimde yapılan referanduma gerek olmadığını kaydetti. Marquez, barışın çoğunluğa karşı bir hak olduğunu belirtti. Marquez, yeni anlaşmayı “Umudun anlaşması” olarak nitelendirdi ve “Barışa aşığız, Kolombiya’ya aşığız” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR