FARC siyaset sahnesine çıkıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD ordusundan muazzam silah, istihbarat ve kirli savaş yöntemleri desteği alan Kolombiya devletinin yarım asırdır yenilgiye uğratamadığı FARC-EP ile yapmak zorunda kaldığı anlaşmada sona geliniyor. Silah aşaması tamamlanırken, gerilla siyaset sahnesine çıkacak

Dünyadaki değişime ayak uyduramayan Türkiye gibi ülkeler; hala güvenlikçi, asker-polis siyasetiyle istikrar yakalayacağı yanılgısını pekiştirmeye çalışırken, dünyanın en güçlü ordularından birine sahip Kolombiya’da yeni bir dönemin basamakları hızla çıkılıyor. Birleşmiş Milletler (BM), FARC-EP’nin (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu) silahlarının tamamının teslim alındığını açıklarken, mecliste artık gerillanın siyaseti dönemi başlayacak. BM Kolombiya Misyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kolombiya hükümeti ve FARC-EP arasında imzalanan barış anlaşmasında, silah bırakma sürecinin üçüncü aşamasının tamamlandığı ve silahların tamamının BM’nin konteynerlerine alındığı duyuruldu. Açıklamada, ülkenin bazı bölgelerinde silah bırakmak ve topluma geri dönmek için oluşturulan 26 toplanma alanında bulunan gerillalara ait 7 bin 132 silahın alındığı kaydedildi. Daha önce kamplarda toplanarak silah bırakmaya başladığı duyurulan FARC’ın “şehir yapılanması”na mensup milislerinin de bu sayıya dahil olup olmadığı belirtilmeyen açıklamada, silahların 1 Ağustos’a kadar anlaşma gereği FARC’ın güvenliği için kamplardaki konteynerlerde tutulmaya devam edileceği aktarıldı. Açıklamada, 77 mühimmat deposunun açığa çıkarılarak imha edildiği bilgisi paylaşılarak, geçen mayıs ayı sonunda bitmesi gereken ve ertelenen sürecin artık tamamlandığı vurgulandı.

‘Silahımız kelimeler olacak’

Ülkede FARC’ın son silahının teslim edileceği törene katılacak Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, sosyal medya hesabındaki mesajında, BM Kolombiya Misyonu’nu barış sürecinde yaptıklarından dolayı tebrik etti. Barış anlaşması takvimine göre, mayıs sonunda bitmesi gereken silah bırakma süreci, toplanma alanlarındaki lojistik engeller başta olmak üzere, bazı nedenlerle 20 Haziran’a tehir edilmiş, tarafların yaptığı görüşmelerin ardından bu tarih tekrar ertelenerek haziran ayının son haftasına bırakılmıştı. “Timochenko” kod adlı FARC-EP Lideri Rodrigo Londono, “Bizim tek silahımız kelimelerimiz olacak. Buna söz verdik ve tutacağız” demişti.

Mecliste yeni dönem

ABD ordusu ve CIA, Kolombiya’da paramiliter güçler oluşturmuş ve kirli savaş yürütmüştü. ABD ordusu-CIA, Kolombiya ordusu, Kolombiya polisi ve paramiliter güçler; yüzbinlerce insanı katletmiş, milyonlarca insanı yerlerinden etmişti. Halk, aktivistler, sivil toplum örgütleri temsilcileri katledilmişti. FARC’ın lider kadrosuna ortak operasyonlar yapılmış, katliamlara rağmen FARC ile baş edilememişti. Silah bırakma süreci sonrası, anlaşma gereği FARC gerillaları siyaset yapacak. Mecliste belli kontenjan ayrılacak, kontenjanların üstünde sandalye kazanması FARC’ın kuracağı siyasi partinin çalışmalarına ve halk desteğine bağlı olacak. Kısa süre önce Paris’te Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından ağırlanan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, FARC’ın silahları bırakarak yasal bir siyasi partiye dönüşeceğini belirtmişti: “FARC, artık bir gerilla ve silahlı grup olmaktan çıkıyor. Yasal çerçevede siyasi parti olarak yollarına devam edecekler.” Kirli savaşın mimarlarından bir önceki Devlet Başkanı Alvaro Uribe, anlaşma maddelerine karşı çıkıyor. Uribe ve destekçileri, iktidara geldiklerinde FARC’la yapılan anlaşmayı iptal etmeyeceklerini fakat maddelerde revizyon yapacaklarını söylüyor. Santos da, Savunma Bakanı olarak, kirli savaşın mimarlarındandı. Anlaşmayı imzaladığı için Santos’a Nobel Barış Ödülü veren NOBEL, çifte standartlı davranarak, FARC liderliğine ödül vermemişti.

BOGOTA

Önceki İçerikYasak için 72 saat
Sonraki İçerikÇin-Hindistan gerilimi
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR