FARC’la süreç uzatıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kolombiya yönetimi ile FARC arasında varılan anlaşmanın parçası olan silahların bırakılması yönündeki zaman aralığı genişletildi

Kolombiya’da 26 farklı bölgede toplanan FARC-EP gerillalarının silah bırakma sürecinde 20 günlük bir erteleme yapıldı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP) gerillalarının silahlarının toplanması için belirlenen sürenin 20 gün daha uzatıldığını açıkladı. Santos, düzenlediği basın toplantısında, FARC-EP ile imzalanan barış anlaşmasının ardından ülkede 26 farklı bölgede toplanan gerillaların silah bırakma sürecinde 20 günlük bir ertelemeye gidildiğini kaydetti.

Barış anlaşması dolayısıyla Nobel Barış ödülü verilen Santos, kararın FARC ve Birleşmiş Milletler (BM) ile alındığını belirtti.

“Kolombiya şiddet, korku, katliam ve suikastlarla dolu tarihini artık geride bırakıyor. Bir daha bu döneme geri dönmeyeceğiz” diyen Santos, “53 yıllık kardeş katlinin artık bitirilmesi” düşünüldüğünde yapılan son ertelemenin herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini söyledi. BM Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizması (MM&V) gözlemcilerinin silahları sınıflandırma ve kayıt altına alma çalışmalarının da son ana kadar devam edeceğini kaydeden Santos, ertelemenin barış anlaşmasında bir değişikliğe yol açmadığını vurguladı.

Sivil sürece geçişe 60 gün ekleme

Santos, FARC mensuplarının yeniden sivil hayata geçiş sürecinin de 60 gün eklenerek 1 Ağustos tarihine çekildiğini açıkladı. BM Kolombiya Misyon Şefi Jean Arnault, FARC’ın silah bırakma sürecinin devam ettiğini ve bu işlemlerin mayıs sonuna doğru noktalanmasının öngörüldüğünü belirtmişti. FARC Başmüzakerecisi Ivan Marquez ise, yaptığı açıklamada, silah bırakmanın ay sonunda bitirilemeyeceğine işaret etmişti.

Devlet ile FARC arasında 2 Ekim 2016’da imzalanan ilk barış anlaşması halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalı’nın sandık başına gittiği referandumda yüzde 50,24 “Hayır” oyu çıkmıştı. Küba’nın başkenti Havana’da yeniden masaya oturan tarafların uzun görüşmelerinin ardından 12 Kasım 2016’da varılan yeni barış anlaşması, 24 Kasım 2016’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC Lideri Rodrigo Londono Timochenko tarafından imzalanmıştı. Kolombiya ordusu ve polisi, CIA desteğiyle katliamlar ve tehcir uygulamıştı. Katledilmeyen özellikle yerli halklar ya göç etmek zorunda kalmış ya da işkencelerden geçirilmişti. Ülkede kullanılan paramiliter güçler de çok sayıda cinayete ve sakatlanmaya neden olmuştu.

BOGOTA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR