Faşist zihniyet diyaloga kapalı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalonya Başkanı Carles Puigdemont’un diyalog çağrısına faşist Farnsisco Franco döneminin zihniyetini dayatan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Bakanlar Kurulu’nun ardından “hayır” cevabı verdi

Katalonya’da, 10 Ekim’de parlamento referanduma dayanarak bağımsızlığı ilan edecekti. Son anda Madrid ile diyalog ve AB ile görüşmeler için bağımsızlık askıya alındı. Ancak bağımsızlık yanlılarıyla masaya oturmayı reddeden ırkçı Rajoy, yine Katalonya’yı özerklik statüsünü askıya almakla tehdit etti. Rajoy, Katalonya’ya karşı bir sonraki adımın 155. madde olabileceğini söyledi. İspanya Anayasası’nın 155. maddesi, Madrid hükümetine özerk bölgelerin yönetimine el koyma hakkı tanıyor. İspanya başbakanına sosyal medya üzerinden tepki gösteren Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, “Biz diyalog istedik, onlar masaya 155. madeyi koydu. Durum anlaşıldı” ifadelerini kullandı.

Katalan Parlamentosu Sözcüsü Carme Forcadell ise, Madrid’in tavrının krizi derinleştireceğini söyledi:
“Söylemek istediğim, 155. maddenin yaratacağı etki İspanyol hükümetinin niyetinin tam aksi yönde olacak. Daha önce dediğim gibi, baskı demokratik süreci durdurmadı, bundan da anlaşılacağı üzere 155 sadece sorunu derinleştirir.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR