Faşizm kanser gibi yayılıyor

  0
  179

  Almanya iç muhalefetini ezip 2. Dünya Savaşı’na yol açan Nazilerin AfD şeklinde parlamentoya 3. parti olarak adım atmasının şoku sürerken, AfD’nin Eşbaşkanı Frauke Petry istifa etti. Auschwitz ve Sachsenhausen toplama kamplarından kurtulanlar ise, şokta

  Almanya’da aşırı sağcı Almanya için Alternatif’in (AfD) en büyük üçüncü parti olarak parlamentoya girmesi sebebiyle soykırım için inşa edilen toplama kamplarından kurtulanlar şokta: “Bu bir kanser gibi yayılıyor. Şimdi de bunun Almanya’da yayılmasını görmek şok edici.”

  Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Lideri Angela Merkel, şansölye (başbakan) Helmut Kohl ve Konrad Adenauer’dan sonra 4. kez birinci olsa da seçim, Merkel’in liderliği döneminde muhafazakar CDU’nun aldığı en kötü sonuca sahne oldu. Ancak Neo-Nazi Almanya için Alternatif’in (AfD) üçüncü olması AB halklarını tedirgin ederken, Nazi toplama kamplarından kurtulanlar, yaşadıkları trajediyi yeniden hatırladı. İsrail Başbakan Benyamin Netanyahu, Alman şansölye (başbakan) Helmut Kohl ve Konrad Adenauer’dan sonra 4. kez birinci olan Angela Merkel’i kutlarken, AfD’nin güçlenmesine değinmese de Hitler dönemini yaşamış İsrailliler bu konuda kaygılı. Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, Auschwitz ve Sachsenhausen toplama kamplarından kurtulan ve 1968’de İsrail’e taşınan Saul Oren, “Artık Almanya’da bir düşmanımız var. Endişeliyim ama Avrupa’da bunu engellemek için hiçbir şey yapılamaz” dedi.

  Nazilerin Fransa’yı işgali sırasında saklanarak hayatta kalan 86 yaşındaki Berthe Badehi ise, “Şok oldum. Bu bir kanser gibi yayılıyor. Şimdi de bunun Almanya’da yayılmasını görmek şok edici.” Badehi, içinde uyanan hissin, çocukluğunda bir Alman askeriyle karşılaştığındaki hissi anımsattığını söyledi: “Sonuçları duyar duymaz o hissi hatırladım.”

  1993-99 yılları arasında İsrail’in Almanya büyükelçisi olan Avi Primor ise; AfD’nin yükselişini, küresel çapta ana akım politikalardan duyulan hoşnutsuzluğa bağladı: “Modern ekonomilerde ve modern hayatta çok hızlı değişimler gerçekleşmesinden kaynaklanan hüsran, Donald Trump’ın ABD’de başkan seçilmesinden de sorumlu.”

  AfD’nin iki numaralı ismi Alexander Gauland ise; basına yaptığı açıklamada, Yahudilerin endişelenmesine gerek olmadığını söyledi: “Partimizde veya programımızda Almanya’da yaşayan Yahudileri endişelendirecek hiçbir şey yoktur.”

  Gauland geçmişte Almanların iki dünya savaşının sorumluluğunu omuzlarından atıp gazilerinin gururunu taşıması gerektiğini söylemişti. Gauland, Almanya Göç ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz için “Anadolu’ya gönderir bertaraf ederiz” ifadelerini kullanmıştı.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here