‘Faşizme karşı direnmezsek yeniliriz’

DERSIM (DİHA)- Dersim’de açığa alınan 85 emekçinin iadesi için yapılan eylemlerin 25’nci gününde konuşan BES Genel Merkez Yöneticisi Akın Şişman, “Faşizme karşı mücadeleden vazgeçersek kaybedeceğimizin farkındayız. Ve asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Dersim’de gasp edilen hakları iade edilmeyen 85 kamu emekçisinin haklarının iadesi için başlayan eylem 25’inci gününde Yeraltı Çarşısı üzerinde devam etti. Eyleme HDP, DBP İl Eşbaşkanları, eğitimcilerin yanı sıra Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Merkez Yöneticileri Akın Şişman ve Ahmet Acar’da katıldı. Sıklıkla “Direne direne kazanacağız” ve “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganlarının atılmasının ardından konuşan BES Genel Merkez Yöneticisi Akın Şişman, Dersim’de günlerdir süren direnişi kutladığını söyledi. 15 Temmuz sonrasında darbe girişimini fırsata çevirerek yıllardır yapmaya çalışılan muhaliflerin tasfiyesi sürecinin şimdi başka bir atmosferde gerçekleştirmeye çalışıldığını söyleyen Şişman, buna izin vermeyeceklerini belirtti. Şişman, “Kurulduğumuz günden bugüne kadar çocuklarımıza verdiğimiz bir söz vardır. O söz çocuklarımıza aydınlık gelecek bırakma sözüdür. İnsanca yaşam, insanca çalışma bırakma sözüydü. Bugün saldırdıkları işimiz, ekmeğimiz, aynı zamanda onurumuz, ülkenin aydınlık yüzüdür. Bunun farkındayız” dedi.

“Operasyonların devam edeceğinin farkında” olduklarını söyleyen Şişman, tarihten aldıkları direniş geleneğinin mirasıyla bundan sonraki saldırılara karşı da mücadele edeceklerini söyledi. İş güvencesinin ortadan kaldırıldığı, kamusal alanın çökertilerek, çocuklarına kölelik, sefalet ve yoksulluk içerisinde çalışacağı bir ülke tesis edilmeye çalışıldığını belirten Şişman, savaş politikalarıyla ülkenin ve çocukların geleceğinin karartılmak istendiğini söyledi. Şişman, “Hepsinin farkındayız. Ve burada hep birlikteyiz, bir aradayız. Faşizme karşı mücadeleden vazgeçersek kaybedeceğimizin de farkındayız. Ve asla vazgeçmeyeceğiz. Bu ülkede kardeşçe bir arada yaşayana kadar, bu ülkede çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakana kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi.

Şişman’ın konuşmasının ardından oturma eylemine geçen yurttaşlar eylemi çekilen direniş halayı ile sonlandırdı.

(mc/kk)

EN SON EKLENENLER