‘Faturanız niye az’ cezası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bağlar ilçesine bağlı Alipınar Mahallesi’ndeki hanelere, her ay düzenli gelen aylık elektrik faturasının sürekli “az olduğu” gerekçesiyle 4 bin 500 TL para cezası verildi. Ceza kesilen evlerin bazılarında kimsenin yaşamaması dikkat çekti.

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (DEDAŞ) özelleşmesinin ardından bölgede yaşanan elektrik sorunları artarak devam ederken, Diyarbakır’da ise DEDAŞ skandal niteliğinde bir uygulamaya imza attı. Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesine bağlı Alipınar Mahallesi’nde son olarak geçen ayın elektrik faturasını kesen yetkililer, mahalleye her ay çok az miktarda fatura yansıdığını belirterek her haneye 4 bin 500 TL para cezası verdi.

‘KAÇAK’ YOK, ‘CEZA’ VAR

Mahalledeki hanelere her ay yansıyan 50 TL’ye varan faturaların az olduğunu ve bu durumun “Kayıp kaçak” ile açıklanabileceğini belirten DEDAŞ çalışanları, sonraki gün mahallede akşama kadar sayaçları kontrol etti. Çalışanların tüm aramalarına rağmen mahalledeki hiçbir evde “Kayıp kaçak” bulunmamasına rağmen her aileye 4 bin 500 TL para cezası kesti.

HERHANGİ BİR TEBLİGAT YAPILMIYOR

Mahalleye gelen DEDAŞ yetkililerinin elektrik sayaçlarına baktıktan sonra kendilerine bir açıklama yapmadan gittiklerini belirten mahalle sakinleri, yetkililerin kağıt üzerinde herhangi bir ceza tebligatı yapmadıklarını DEDAŞ’a gittikten sonra ceza kesildiğini anladıklarını aktardı.

CEZAYI BİN 700 TL’YE İNDİRDİLER

Son ayki elektrik faturasının 57 TL geldiğini paylaşan Hediye Akyapı isimli mahalle sakini, “Sayaç okuma memurlarından sonra mahalleye gelen sivil kişiler elektrik sayaçlarımıza bakıp gitti. Biz de neyin nesidir diye soruşturduktan sonra 4 bin 500 TL ceza kestiklerini söylediler. Sebebini sorduğumuzda elektrik faturamızın az olduğunu söylediler. Ben de paramın olmadığını, 3 ayda bir aldığım 700 TL maaşla geçindiğimi bunu ödememin mümkün olmadığını söyledim. Daha sonra bu cezayı bin 700 TL’ye indirdiler” dedi.

YILLARDIR KULLANILMAYAN HANEYE DE CEZA

Mahallede evinin olduğunu, ancak yaşadığı sıkıntılardan dolayı yıllardır Urfa’nın Viranşehir ilçesinde ikamet ettiğini belirten Mehmet Kaya isimli yurttaş ise Diyarbakır’daki cezaevinde kalan oğlunu ziyaret etmek için geldiği 1-2 gün kaldığı evine de ceza kesildiğini söyledi. Kaya, “Ben Viranşehir’de iken mahalleye gelen kişiler oturmadığım eve 4 bin 500 TL para cezası kesmişler. Mahalleli evin boş olduğunu söylemesine rağmen sayaca bakmışlar ve herhangi bir fatura vermeden gitmişler” dedi.

Verilen cezayı ödeyemeyeceğini belirten Kaya, görüştükleri yetkililerin kendilerine faturalarının az olduğu için ceza kesildiğini söylediklerini belirtti. Kullanılmayan evin elektrik faturasının düşük olmasının çok doğal olduğunu da hatırlatan Kaya, “Dört yıldır kullanmadığım eve ceza kesmişler” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

DEDAŞ DOĞRULADI

Konuyla ilgili ulaştığımız DEDAŞ yetkilileri ise mühendislerinin yaptıkları ölçümlerine göre ortalama bir hanenin elektrik harcamasının tahmin edilebileceğini, yapılan kontrollerde faturası düşük gelen hanelere kanunun öngördüğü ölçüde cezalar kesildiğini savundu. Cezaların itiraz yolunun açık olduğunun altını çizen yetkili, bütün hanelere aynı oranda ceza kesilmesini ve kesilen cezalarda indirime gidilmesini ise uzlaşma amaçlı vatandaşın borcunu ödemesi için yapılan bir uygulama olarak açıkladı.

Yetkili, mahallede yıllardır boş bulunan eve kesilen cezaya ilişkin ise “Bir problem olabilir” yanıtı verdi. Yetkili ayrıca, söz konusu uygulamayı tüm bölgede yaptıklarını aktardı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR