FBI Clinton soruşturmasını yeniden açtı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) başkanlık seçimlerine iki haftadan az bir süre kala, Demokratların başkan adayı Hillary Clinton hakkındaki soruşturmayı yeniden açtı.

Soruşturmanın yeniden açıldığı, FBI Direktörü James Comey’in Kongre’ye gönderdiği yazı ile ortaya çıktı. Açıklamada Clinton’un özel servarında yeni e-maillerin ortaya çıktığı belirtilerek, “Bu e-mailler bizim soruşturmamız için önemli görünüyor” denildi. FBI’dan uzmanlar bu e-maillerin devlete ait gizli bilgiler içerip içermediğini inceleyecek. FBI Direktörü Comey, soruşturmanın ne zaman tamamlanacağı konusunda ise bir bilgi vermedi.  

Hillary Clinton, Obama yönetimi altında 2009-2013 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı yaptığı sırada resmi yazışmalar için özel e-posta hesabı ve servarlarını kullandığı için özür dilemişti. Clintonu eleştirenler, gizli belgeleri koruma protokolüyle ilgili düzenlemeleri ihlal ettiği görüşünde ve bunun adli takibat gerektiren bir suç olduğunu belirtiyorlar.

Mayıs ayında, Dışişleri Bakanlığı “Clinton’un görevde olduğu dönemde elektronik kayıtlar ve iletişime ilişkin sistematik zayıflık tespit edildiğini” duyurmuştu.

Hillary Clinton 2014 aralık ayında bakanlığın isteği üzerine 55 bin sayfa e-posta yazışmasını teslim etmişti. Clinton’un hesabına gönderilen binlerce e-posta “gizli” olarak belgelenmiş, çoğu ise “çok gizli” olarak nitelendirilmişti.

© Deutsche Welle Türkçe

afp/reuters, HT/BÖ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR