FEDA 5. Kongresini yapacak

FEDADemokratik Alevi Federasyonu (FEDA) 5. Olağan Kongresini, 11-12 Mayıs’ta olağan kongresine gidiyor. Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde yapılacak kongre için hazılıklar ise üç aydan fazla bir zamandır yürütülüyor.

Güçlü kararların çıkmasının da beklendiği kongreye Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre, Hollanda, Avusturya, İngiltere, İsveç ve Danimarka’dan 250 delege katılacak.

İlk oturumu misafirlere açık yapılacak olan kongreye KNK, YEK-KOM, Ezidi Dernekleri Federasyonu, İslami Hareket, Avrupa Kürt Kadın Hareketi, Civaka Azad, Şehid Aileleri, Almanya Ermeni Konseyi, Kurmeşliler Derneği, Ovacıklılar Derneği, Karerliler Derneği, Orta Avrupa ve Almanya Asuri Federasyonu ve Kürecik’te Füze Yapımına Hayır İnisiyatifi gibi kurumlar başkan ve yönetim düzeyinde katılım sağlayarak destek ve iyi dileklerini sunacak. Ayrıca birçok Alevi kurumu ve dergahı da kongrede hazır bulunacak.

Mustafa Mısır, Melek Ana, Ali Baba, Hüseyin Bildik, Ali Bali, Rıza Yağmur ve Veli Uğur gibi çok sayıda pir ve ana da hazır bulunacağı kongrede Mehmet Bayrak, Ethem Xemgîn ve Haşim Kutlu’nun birer konuşma yapması da bekleniyor.

Kongre öncesi Alevilerin yaşadığı bütün kentlerde halk toplantıları yapıldı. Toplantılarda delege seçimi yapılırken, Alevilerin yerelde yaşadığı sorunlar ile kongre ve federasyondan beklentileri dinlendi.

FEDA, kongreyi yeniden yapılandırma kongresi olarak ele alıyor. Bu kongre ile birlikte dergah ve derneklerini arttırmayı, hizmetlerini çoğaltmayı hedefliyor.  Ancak en önemli proje olarak da bir inanç merkezi açmayı planlıyor. Bu merkezde yeni pirlerin ve anaların eğitimi, Alevilik konulu araştırma bürosu gibi çok sayıda kültürel hizmet öngörülüyor.

Kongrenin en önemli gündemlerinden birini barış süreci oluşturacak. Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newrozu’nda yaptığı ve barış ve demokratik kurtuluş süreci olarak adlandırılan süreçte Alevilerin nasıl yer alması gerektiği konusunda da kararlaşmalara gidilmesi bekleniyor.

FEDA kongresi, 11-12 Mayıs’ta şu adreste yapılacak:

Haus Heege Heegestrasse 10, 45897, Gelsenkirchen

KÖLN /ANF

EN SON EKLENENLER