FEDA; Dersim Kerbeladır, Seyit Rıza Çağdaş Hüseyin’dir

“Evladi Kervelayme, be gunayime, Ayvo, Zulumo, Cinayeto.”
( Evlad-i Kerbelayız, günahsızız, ayıptır, zulümdür, cinayettir.) Seyit Rıza

Bugün Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 77. yıl dönümü. Türkiye, Seyit Rızaların idamından Dersim katliamına, 12 Eylül vahşetinden faili meçhullere, Roboski katliamına ve en son olarak Kobane’de yok edilmek istenen Kürt halkının katillerine verilen desteğe varıncaya kadar, bu karanlık tarihle yüzleşmeyi başarabilmelidir; çözümü ve toplumsal barışı ancak bu şekilde sağlayabilir.

15 Kasım 1937 ‘de İdamı gerçekleştirenlerin amacı; Kürt halkını tarih sahnesinden silmek, Kürt halkının büyük isyanını, büyük direnişini kırmak ve engellemektir. Biz Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) olarak, Dersim direnişinin önder ismi Seyit Rıza ve arkadaşlarını idamlarının 77’inci yıldönümünde saygıyla ve şükranla anıyoruz.

1937’de Seyit Rızaları asanların umdukları olmadı. Kürt halkı asimilasyonla, inkarla, katliam politikalarıyla yok edilemedi. Çünkü Kürt halkının yiğit evlatları Seyit Rızaların tarihsel direnişine sahip çıktı, isyanını büyüttü, onurlu bir mücadele ortaya koydu.

Seyit Rızaların torunlarının 30 yıl önce başlattığı özgürlük yürüyüşü bugün Rojava Kantonu  Kobane  başta olmak üzere, Kürdistanın tüm parçalarında Kürt halkının bulunduğu bütün parçalarda Kürt halkının statü elde etme ve özgür demokratik geleceğini inşa etme sürecine evrilmiştir.

Aradan geçen 77 yıla rağmen Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri hala belli değil. Kızılbaş Aleviler  bu mezarların bir an evvel bulunup, halka teslim edilmesini istiyor. Dersim gerçeğini kabul ettik demekle sorun çözülmüyor. Dersim katliamından dolayı özür dilemek ancak o katliamın mağdurlarına karşı yapılan haksızlıkları kabul etmekle ve gereğini yapmakla anlam kazanır.

MHP lideri Bahçeli, Başbakan Davutoğlu’nun  4. Uluslararası Hacıbektaş Aşure Günü’nde ‘Dersim Kerbela’ydı’ ifadelerine ‘Unutulmasın ki, Dersim isyanı bir Kerbela vakası değil, bir ‘kin belası’, bir ‘kan deryası’ olup, hedefinde Türkiye’nin huzuru, büyük milletimizin beka ve birliği vardır. Dersim’deki isyan elebaşları terörist olup, bu Yezid takipçilerinin Kerbela’da kanı dökülen mazlumlarla uzaktan yakından ilgisi olamayacaktır. Bilinmelidir ki, Başbakan’ın Kerbela’daki masumları Dersim’deki alçaklarla yan yana getirerek mukayese etmesi densiz ve bedbaht bir açıklama olarak anılacaktır” diyerek Kürt halkına ve Alevilere olan kinini kusmaktadır.

FEDA olarak,  Bahçeli’nin bu ayırımcı, kin ve nefret kokan,  tekçi faşist zihniyetini  ortaya seren söylemlerini nefretle kınıyoruz. Dersim elbette Kerbela’dır, tıpkı MHP faşistlerinin Maraş’ta yaptığı insanlık düşmanı katliamın, Kerbela’da Hüseyine yapılan katliamla aynı olduğu gibi. Dersim Kerbela’dır, Maraş Kerbela’dır, Şengal Kerbela’dır ve bugün Kobani Kerbeladır.  Burada cellatlara, ortaçağ barbarlarına karşı savaşanlar ise Hüseyin’dir.  Daiş çeteleri ve onların tüm destekçileri de Muaviye ve Yezit düzeni savunucularıdır. Bahçeli hiç merak etmesin kendisi gibi tüm Yezitlerin Hüseyine sahip çıkma oyunlarını da bozacağız.

Seyit Rıza, Dersim Otuz sekiz’in bir simgesidir. Biz Kızılbaşların öfkesi, Dersim’in simgesi olan Seyit Rıza’ya yapılan hukuk dışı haksızlıktan kaynaklanıyor.  Kürt kızılbaşlarına ve bir bütün Kürt halkına uygulanan kanlı soykırımlardan ileri geliyor.  Bugün Seyit Rıza’nın şahsında dersimde yitirdiğimiz tüm Kürt kızılbaşlarını bir kez daha anıyor ve katillerden hesap sormaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.

FEDA olarak, bir kez daha Pir Seyit Rıza ve birlikte idam edilen yoldaşları oğlu Resik Hüseyin, Şexanlı Aşiret Reisi Seyd Hüsen,Yusufan Aşiretinin Reisi Kamer’in oğlu Fındık, Demanan Aşiretinin Reisi Cebrail’in oğlu Hasan, Kureyşan Aşiretinden Ulkiye oğlu Hasan, Mirza Ali’nin oğlu Ali’nin anıları önünde saygı ile eğiliyoruz.

Kim nasıl değerlendirirse değerlendirsin, nasıl yorumlarsa yorumlasın Seyit Rıza’nın yaşamı onurlu ve yüce bir yaşamdır. Yakın tarihimize damgasını vuran bu kişilik, tarihte hak ettiği yerini bulacaktır ve bulmuştur.

EN SON EKLENENLER