FEDA: ‘Xızır hakikat arayışçılarının, darda kalanın yar ve yardımcısıdır’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

FEDA: ‘Xızır hakikat arayışçılarının, darda kalanın yar ve yardımcısıdır’

 PİRHA- Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Alevilerin kutsal ayı Xızır vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. İnsanlığın kadimden bugüne her zaman darda, zorda, karanlıkta kaldığı, amansız engellerle mücadele ettiği belirtilen açıklamada , günümüzde Xızır’a daha çok ihtiyacımızın olduğu kaydedildi.

Xızır’ın darda olanın her daim hazır ve nazır olarak yanında olduğu ifade edilen açıklamada Xızır’ın önemi hakkında şu ifadelere yer verildi. :   ’’ O, yoksulun, güçsüzün yanında, dar gün dostudur. O , yoktan var olmamıştır, o her yerde her zaman vardır. Özlem ve umudun adıdır. Mazlumun acısına ortak olandır. Xızır yardır yarendir, yoldaştır, acını bilendir, yaralara merhem olandır. Bu yüzdendir ki çağırılırken “Yetiş ya Boz Atlı Xızır” denilerek çağrılır. Xızır doğaya, yeniden can verendir. Xızır’ın bastığı yer can bulur. O baharın müjdecisi, doğanın bereketidir.Yeniden doğuşun yansımasıdır. Xızır direnen biat etmeyen mazlumun, hakkın ve adaletin koruyucusudur. O zalime karşı, her zaman mazlumun  korucusu olmuş,  olmaya da devam edecektir.’’

‘Lokmalarımızı, suyumuzu, kadınlara, çocuklara, darda kalanlara adıyoruz’

 Xızır ayında semahlarını dönüp, evrene, insanlığa, doğaya, suya, ateşe, yeniden doğuşa dua vereceklerinin kaydedildiği açıklamada ,devamla şunlar belirtildi:

” Bu ay aynı zamanda Xızır orucunun da tuttulduğu aydır. Nefsini,  vicdanını, ahlaki duruşunu gözden geçirme ayıdır. Kendi özünü Ana Fatma ve Mansur’un darına yatırma ayıdır. Xızır bizlere tüm Alevi  inanç topluluklarına, yüzünü kadim tarihine, köklerine dönmeyi,  yeniden doğuşu vaad ediyor. Pir taliplerine, talip pirine, mürşit pirine, musahip musahibine, kısacası ikrarımıza yeniden  sahip çıkmakla yolun sadıkları oluruz. Bizler Yol’un çar anasırı olan toprak, ateş, su, güneşten duasını alan inancın topluluklarıyız.

Yol aşktır, ışıktır, sevgidir, umuttur. Xızır yoldur, aşktır, sevgidir ve umuttur. Xızır, yola can olmayı bilendir. Bilen insan yolunu ve kendini bilmiştir. Yoldan ayrı düşmek kendi kutsallıklarından kopmaktır.  Bizler lokmalarımızı, barışa, insanlığa ve evrene, darda olana adayan topluluğun insanlarıyız. Birliğimizin, dayanışmamızın, ahlaki değerlerimizin özü lokmadır. Lokmalarımızı, suyumuzu, kadınlara, çocuklara, darda kalanlara adıyoruz. Semahlarımızı, nefeslerimizi, muhabbetlerimizi, deyişlerimizi, direnişe, direnenlere adıyoruz. Çünkü Xızır özgürlük isteyenlerin,  hakikat arayışçılarının, darda kalanın yar ve yardımcısıdır.’’

Açıklamanın sonunda, ‘’ FEDA inançlar topluluğu olarak kadimden bugüne Haq ve Na Haq mücadelesinde Xızır zalimin zulmüne karşı direnenenlerin carına yetişip dar’ dan kurtardığı gibi bir kez daha Xızır direnenin yanında olacak carına yetişecektir diyoruz.’’ denildi.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR