FEDA’dan Maraş’taki kamp planına tepki

Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Pirler Divanı Yürtüme Kurulu’ndan Mustafa Deprem, Maraş’ta kurulması planlanan ve DAİŞ’in örgütlenmesinde kullanılma olasılığı bulunan “mülteci kampı”na ilişkin açıklama yaptı.

Maraşlı Alevilerin, 1978’den beri katliamın yaralarını henüz sarmadığını belirten Deprem, “Katliam mağdurları kayıplarının mezar yerlerini dahi henüz bulamamışken, devlet katliam yıl dönümlerinde demokratik anma taleplerini şiddetle bastırırken böyle bir uygulamayı halkımıza dayatması iyi niyetle açıklanmaz“ dedi.

‘BİLİNÇLİ BİR YAKLAŞIM’

Deprem, şunları kaydetti: “Bölge halkının hassasiyetleri hiçe sayılarak, 1978 Katliamı’nın Aleviler üzerinde yarattığı toplumsal travmaların varlığını bilinerek, alay edercesine ’Mülteci Kampı’ acındırması adı altında bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi ve asimilasyonu amaçlayan bu uygulama kabul edilemez. DAİŞ ve El Nusra gibi cihatçı grupların AFAD kamplarını eğitim ve örgütlenme yeri olarak kullandığı daha önce defalarca basına yansıdı. Bu kampın da aynı işlevi göreceğine dair kaygılar oldukça fazladır. Bölge insanının, cihadist grupların hem Suriye hem de Türkiye’de özellikle hedef aldığı Kürt ve Alevi kimlikli oluşları, devletin bu bölgeyi seçmesinde bilinçli bir yaklaşım içinde olduğunu akla getirmektedir.”

EN SON EKLENENLER