Federe Kürdistan’da kent kent son durum

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Irak ordusu ve Heşdî Şabî’nin ele geçirdiği Federe Kürdistan kentlerinin bazılarında Heşdî Şabî’nin çekilmesi için talimat verildiği bildirildi. Kerkük ve Xaneqîn’de protestolar sürüyor.

Irak ordusu ve Heşdî Şabî güçlerinin 16 Ekim’de Federe Kürdistan Bölgesi’nin birçok kentte başlattığı saldırılar sonrası dün gece Heşdî Şabî’nin Kerkük ve Celawla’dan çekilmesi talimatı verildi.
Diyala İl Meclisi üyesi Zahîd Xelîl, Heşdî Şabî içerisinde yer alan Berdir Tugayları Sözcüsü Hadî Amirî’nin güçlerine Kerkük ve Celawla’dan çekilme talimatı verdiğini söyledi.
RojNews’e konuşan Diyala İl Meclisi’nin Kürt üyesi Zahîd Xelîl, “Hadi Amiri, güçlerine hiçbir şekilde Diyala vilayetine bağlı Celawla ve Kerkük vilayetinde kalmamaları ve kent dışına çekilmeleri talimatı verdi” dedi.
XANEQÎN 
Xelîl, Heşdî Şabî güçlerinin dün gece Xaneqîn’de çekildiği sırada halkın sokaklara indiğini ve havaya ateş açarak kutlama yaptığını kaydetti. Irak ordusu ile Heşdî Şabî’nin de yer yer ateş açtığını belirten Xelîl, yaşanan olaylarda bir çocuğun kurşunla vurularak yaşamını yitirdiğini, 11 kişinin ise yaralandığını söyledi.
Xelîl, şu anda Heşdî Şabî’nin sadece bir grubu Xaneqîn’de bir noktada durduğunu ve kentin içine girmediğini söyledi. Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Xaneqîn Teşkalatı sorumlu yardımcısı Hêmin Menisur de Heşdî Şabî’nin kentte sadece bir noktada kaldığını ve kentin güvenliğinin kontrol altında olduğunu söyledi.
KERKÜK 
Kerkük’te ise dün gece Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Rehîmawa Mahallesi’nde devriye gezen Irak Federal Polisi halk tarafından protesto edildi. Rehîmawa pazarında bazı gençler Irak polisine tepki gösterdi ve bir genç polis aracının üzerine çıkarak Irak bayrağını söktü. Bunun üzerinde hızla bölgeden uzaklaşan Irak polisi havaya ateş açarken, halk da taşlarla karşılık verdi.
Kerkük polisi önceki gün yaptığı açıklamada Heşdî Şabî ve Irak askerlerinin kentten çekileceğini ve kent idaresinin polise devredileceğini açıklamıştı.
Öte yandan Heşdî Şabî’nin Kerkük’ten çekilmesi için talimat verildiği ve kentin dışına çekilecekleri iddia ediliyor.
XÛRMATÛ
Selahadîn vilayetine bağlı Xûrmatû ilçesinde de dün gece bir grup gönüllünün Heşdî Şabî’nin kentten çıkarılması için düzenlemek istediği eyleme Irak ordusu ve Haşdî Şabî güçleri tarafından ateş açıldı. Saldırıda can kaybı ve yaralı olmadığı bildirildi.
ŞENGAL VE CELAWLA
Bu arada dün gece bazı medya organları Heşdî Şabî’nin Musul’un Şengal ilçesi ile Diyala vilayetine bağlı Celawla kentinden çekildiklerini iddia etti. Ancak söz konusu bölgelerde herhangi bir hareketlilik olmadığı bildirildi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR