Felat: Rakka’yı kısa sürede halklarımıza iade edeceğiz

Post date:

Author:

Category:

DAİŞ’e karşı Rakka’da ki “Büyük savaş’ı” yürüten QSD’nin komutanlarından Rojda Felat, Suriye rejiminin kendilerine yönelik hava bombardımanını kınayarak, “Rakka’yı DAİŞ’ten alıp halklarımıza vereceğiz” dedi.

Rakka’da Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), sürdürdüğü “Büyük Savaş” 15’inci gününe girdi. QSD savaşçıları ile DAİŞ arasında El Berîd ve Qedisîye mahallelerinde şiddetli çatışmalar yaşanırken, operasyonda yüzlerce sivil kurtarıldı. QSD’nin ilerleyişi Suriye rejiminde ve Rusya’da rahatsızlık yarattı ve Tabqa etrafında askeri faaliyetlerini artırdı. Rejime ait uçaklar 3 gün önce QSD güçlerini bombalamazı üzerine ABD, uçaklardan birini düşürmesi ile bölgede tansiyonu yükseltti. Konuya ilişkin konuşan QSD komutanlarında Rojda Felat, Rakka ilerleyişlerinin Suriye rejiminin planlarını bozduğu için kendilerine yönelik saldırı gerçekleştiğini söyledi.

KENTİ KISA SÜREDE ALINACAK

Operasyonun başarılı bir şekilde ilerlediğini ifade eden Felat, El Berîd ve Qedîsiyê mahallelerinde güçleri ile DAİŞ çeteleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydetti. Kentin tamamını DAİŞ’ten arındırmak için her yönden planlarını devreye koyduklarını ifade eden Felat, bu anlamda askeri olarak büyük başarılar elde ettiklerini söyledi.

RAKKA’DA ‘BÜYÜK SAVAŞ’ VAR

“DAİŞ’e koridor açıldığı” yönündeki açıklamalara da değinen Felat, iddiaların propagandadan ibaret olduğunu, kontrolünü sağladıkları mahallelere DAİŞ’in neredeyse her gün saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti. Saldırılarda özellikle bomba yüklü araçların kullanıldığı aktaran Felat, şiddetli çatışmaların yaşandığını vurguladı.

REJİMİN PLANLARI BOZULUYOR

Suriye rejimine bağlı savaş uçaklarının Rakka kırsalında kendilerine saldırdığını belirten Felat, şunları ifade etti: “Bulunduğumuz alana rejim uçakları yönelmiş ve koalisyon uçaklarının uyarısına rağmen saldırı düzenlemiştir. Rakka’daki ilerleyişimiz Suriye rejiminin ve Rusya’nın planlarını bozduğu için böyle bir girişimde bulundu. Herkes bilsin ki bu saldırılara karşı hem anlaştığımız koalisyon güçleri hem de sahadaki güçlerimiz cevap verecektir. Bu tür saldırılar Rakka’yı özgürleştirmemize engel olmayacaktır. Tüm gücümüzle DAİŞ çetelerine karşı savaşmaya devam edeceğiz. Giderek sahada büyüyoruz. Güçlü bir taraf haline geldik. Bu durum bazı güçlerin işine gelmiyor. Fırsat buldukları anda her anlamıyla bize saldırıyorlar. Rakka’da kenti çetelerden alıp halklarımıza vereceğiz.”

Nazım Daştan – Dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR