Felat: Tabqa Barajı’nın tamamının alınması an meselesi

Post date:

Author:

Category:

Array

Tabqa’daki son durumu aktaran QSD komutanlarından Rojda Felat, yarısı denetimlerinde olan Tabqa Barajı’nın tamamının alınmasının an meselesi olduğunu söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Tabqa operasyonu, “Yeni Tabqa” denen 3 mahalledeki (Hey Ewwel, Tanî ve Salis) şiddetli çatışmalarla devam ediyor. Kent merkezini neredeyse tümünü kontrolüne alan QSD savaşçıları, yönünü Ortadoğu’nun en büyük barajı olan Tabqa (Fırat) Barajı’na çevirdi.

44’üncü gününde devam eden operasyonda, savaşçılar ilerleyişini sürdürürken kent merkezinde de arama tarama faaliyetleri devam ediyor. Kent içinde DAİŞ’e ait birçok askeri nokta ve cephaneyi el geçiren QSD savaşçıları, çok sayıda DAİŞ’i esir alıp Tabqa Barajı’na ilerliyor.

‘TEMKİNLİ İLERLİYORUZ’

Operasyonu değerlendiren QSD komutanlarından Rojda Felat, edindikleri deneyimle kayıpların yaşanmaması için temkinli ilerlediklerini aktardı. Güçlerinin Fırat Nehri’ni aşarak karşı tarafa geçtiğini ifade eden Felat, buna karşın DAİŞ’in saldırılarının arttığını, bomba yükü araçlar ve ağır silahlarla güçlerinin hedef aldığını, saldırılara anında cevap vererek tüm saldırıları kırdıklarını söyledi.

150 KÖY, ONLARCA MEZRA ÖZGÜRLEŞTİ

Hamlenin önemli bir aşamasında olduklarını dile getiren Felat, şunları söyledi: “Önce Tabqa Askeri Havaalanı ve Tabqa-Rakka yolunu aldık. Kenti kuşatamaya aldıktan sonra da kent merkezine ilerledik ve büyük bir bölümünü kontrol altına aldık. Bu güne kadar ki bölümde kaybımız da çok azdır. Neredeyse 150 köy özgürleştirdik. Onlarca mezra ve yerleşim yerinin yanı sıra kentin mahalleleri kontrolümüz altındadır.”

TABQA BARAJI’NIN ÖZGÜRLEŞMESİ AN MESELESİ

Güçlerinin şimdi Tabqa Barajı’na ilerlediğini belirten Felat, DAİŞ’in kara bir propaganda yürüttüğünü, barajın patlama riskinin bulunduğunu yaydıklarını, uluslararası güçlerin dikkatini buraya çekmeye çalıştığını söyleyen Felat, şöyle devam etti: “Bu şekilde bizim orayı özgürleştirmemizi engellemeye çalışıyorlar. Söylenenlerin hiçbir gerçekliği yok. Bizim orayı yıkmaya ve patlatmaya çalıştığımız belirtiliyor. Bu doğru değildir. Biz baraja bir zarar gelmemesi için zaman zaman mühendislerden oluşan teknik ekipler oraya gönderiyoruz. Barajın yarısı bizim kontrolümüz altındadır. Barajın tamamının alınması için farklı ve yeni yöntemleri devreye koyduk. Barajın özgürleşmesi an meselesidir. Müjdeli haberi yakında halkımıza vereceğiz.”

DAİŞ’in barajın stratejik önemini bildiği için tüm gücünü baraja aktardığının altını çizen Felat, barajın özgürleştirilmesinin de büyük bir yankı uyandıracağını, morallerinin daha da düşeceğini ve bundan dolayı DAİŞ’in barajı cansiperane sığındığını belirtti. Felat, bu operasyonlarını da en kısa sürede tamamlayacaklarını dile getirdi.

‘RAKKA BİZİMLE’

Rakka’nın tamamen kuşatılması için Tabqa Barajı’nın da alınması gerektiğini ifade eden Felat, “Bu hamleye halkın ‘Bizi kurtarın’ çağrısı üzerine başladık. Rakka ve Tabqa bölgesinden halkın çağrısıyla harekete geçtik. Her ilerlediğimiz gün halkın morali de düzeliyor. Bu durumu bize büyük bir coşku ve mutluluk veriyor. Güvenli alanlara geçirdiğimiz sivillerle kendimiz ilgileniyoruz. Sevinçlerini bizimle paylaşıyorlar. Bu anlamda Rakka’nın aşiretleriyle iletişimimiz güçlüdür. Her gün yeni aşiretler bize desteklerini açıklıyor” ifadelerini kullandı.

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR