Festival sona erdi: ‘Bizim adımız Dersim’dir’

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin final programına katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, festivalin varlık mücadelesi olduğunu belirterek, “Bizim adımız Dersim’dir. Kürdistan’dır. Böyle varız, böyle var olmaya devam edeceğiz. Onlara inat yan yana gelerek, kimlik siyaseti değil, kimliklerimizle siyaset yaparak, barış mücadelesi vereceğiz” dedi.
Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin finali yapılan konuşmalar ve sahne alan sanatçıların ezgileriyle sona erdi. Atatürk stadyum sahasında yapılan final programına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Eş Genel Başkan yardımcısı Alican Önlü, Milletvekili Murat Çepni, Remziye Tosun, Kemal Bülbül, Dilşat Canbaz, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve tertip komitesi üyeleri katıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı konser etkinliği ilk olarak sanatçı Yasemin Göksu’nun sahne almasıyla başladı.
TERTİP KOMİTESİ: SADIRILARA SON VERİLSİN  
Festival tertip komitesi adına açıklama yapan Kenan Çetin, tutuklu bulunan bir önceki dönem DBP Dersim Belediye Eşbaşkanları Nurhayat Altun ile Mehmet Ali Bul selamlayarak, festivale katılanlara teşekkür etti. Çetin, Dersim’in bir şehirden fazla olduğunu belirterek, doğası, inancı, kültürüyle farklı olduğunu söyledi. Dersim’in göçle insansızlaştırılmak istenildiğine dikkati çeken Çetin, Dersim’in şimdi de maden sahasıyla tehdit altında olduğunu dile getirdi. Festivalde Dersimliler olarak Munzur Milli Parkın dünya miras listesine alınmasını istediklerini, “Dersim adına özür dilenmesi, Nupelda ve Ayaz kardeşlerinin ölümüne neden olan mayınların toplanılmasını istiyoruz. Baraj ve madencilik projeleri başta olmak üzere Munzur gözeleri projesi iptal edilmeli. Dilimize inancımıza kültürümüze saldırılara son verilmelisin” diye konuştu.
Ardından Cumartesi Anneleri adına konuşan Maside Ocak, sorumluların yargılanması için mücadele ettiklerini hatırlatarak, “Yas tutamıyoruz. Çünkü bizim gideceğimiz bir mezar yok. Sevdiklerimizle buluşma olarak gördüğümüz Galatasaray bize yasak. Ne olursa olsun çocuklarımızı aramaya devam edeceğiz” dedi.
Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Ali Saadet de, çocuklarını katledenleri her yerde haykırmak istediklerini belirterek, “Ancak söz söylediğimiz her yer bize yasaklanıyor. Dersim festivalinde olduğu gibi. Suruç katliamı aydınlatmadığı sürece çok sayıda katliam olur” diye belirtti.
10 Ekim Barış ve Dayanışma İnisiyatifinden Erdoğan Tetik de, Ankara ve Diyarbakır patlamalarında katledilenleri anarak, “Çocuklarımızı katledenler yargı önüne çıkana kadar mücadelemiz sürecektir. Yapılan katliamları unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.
‘FESTİVAL BİZİ YOK SAYANLARA KARŞI DİRENİŞTİR’   
Daha sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, alanı dolduran kitleyi selamlayarak, “Sözlerime Hüseyin Cevahir’leri, Mazlum Doğan’ları, Sakine Cansız’ları anarak başlamak istiyorum” dedi. Temelli, festivalde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu festival kültürümüzü ve doğamızı yok sayanlara karşı direniştir. Bu direnişi var edenlere selam olsun. Bu asimilasyoncu zihniyete karşı onlarca yıldır mücadele ediyoruz ve devam edeceğiz. Biz Kürt’üz, Alevi’yiz, Sünni’yiz. Bizim adımız Dersim, bizim adımız Kürdistan, böyle varız böyle var olmaya devam edeceğiz. Onlara inat yan yana gelerek, kimlik siyaseti değil kimliklerimizle siyaset yaparak, barış mücadelesi vermeye devam edeceğiz” diye belirtti.
‘DERSİM’DE SANIRSIN SAVAŞ PLATOSU KURULUYOR’
Adeta karakol haline çevrilen Dersim’de güvenlik adı altındaki ablukaya dikkat çeken Temelli, “Bugün bu ülkenin rejimi nedir diye görmek isteyen gelsin Dersim’i görsün. Her yerde kalekollar, gözetleme noktaları.  Sanırsınız ki bir savaş platosu kurulmuş, savaş senaryosu hazırlanıyor” dedi. Dersim’deki doğa talanına da dikkat çeken Temelli, “Enerji ihtiyacı olduğu için baraj yapmıyorlar. Kendi cepleri dolsun diye doğamızı talan ediyorlar, yayla yasakları getiriyorlar, tarımı öldürüyorlar ormanlarımızı yakıyorlar. Topyekün bir savaş politikası” diye konuştu.
‘AYAZ VE NUPELDA’YI UNUTMAYALIM’
Ovacık’taki askeri malzemenin patlamasında yaşamını yitiren Ayaz ve Nupelda kardeşleri anan Temelli, şöyle devam etti: “Bu ülkede on binlerce mayın var. Bugüne kadar binlerce çocuğumuz bu savaşta kaybettik. Sorumluları yok, yargılanmıyor. Çocuklarımızın geleceğinin bu savaşta yok edilmesine karşı duracağız. Bu isimleri unutmayalım, unutulmasına izin vermeyelim, hesap soralım.”
‘TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ’
“İçinde bulunduğumuz koşullar çürümeyi ifade ediyor” diyen Temelli, şunları söyledi: “Tüm bu enkazı kaldırabilir, bu köhne düzenden kurtulabiliriz. Demokratik bir anayasayla Türkiye’nin önünü açacağız. Bu mücadelemizle iktidarı değiştireceğiz. Bunun için yan yana gelmeliyiz, hep birlikte mücadele etmeliyiz. Dersim’de olduğu gibi Türkiye’nin her yerinde bu mücadeleyi hep birlikte kazanacağız. Xızır yar ve yardımcımız olsun.”
MAÇOĞLU: TEŞEKÜR ETTİ
Festival kapanış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise, emeği geçenlere teşekkür etti. Maçoğlu, “Festival doğasını sahiplenenlerin emeğidir. Dersim’de mücadele etmeye devam edeceğiz. Sosyalizm mücadelesini omuz omuza vererek kazanacağız. Munzur özgür akacak. Ancak Hasankeyf ile buluşarak özgür akacak. Hasankeyf tarihimizdir, sahip çıkacağız” dedi.
Kapanış konseri ise, Metin Kemal Kahraman, Grup Munzur, Zelal Gökçe Veradardz Folk Ensemble’in seslendirdiği ezgilerle yapıldı.

EN SON EKLENENLER