‘FETÖ’nün iş dünyası’ iddianamesi iade edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, “FETÖ’nün iş dünyası yapılanması”na yönelik soruşturma kapsamında 86 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle savcılığa iade etti.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, “FETÖ’nün iş dünyası yapılanması”na yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan ve aralarında Fetullah Gülen, kapatılan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ve TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Günay ile iş insanları Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü’nün de bulunduğu 3’ü firari, 30’u tutuklu 86 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi, eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle savcılığa iade etti.

Heyet, iadesinde Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uyarınca “Kamu davasını açma görevine aykırılık” ve “Suçun sübutuna etki edeceği mutlak sayılan mevcut bir delil toplanmadan düzenlenmediği” gerekçesiyle iddianamenin iade edilmesine hükmetti.

Savcılık bu aşamada iadeye itirazda bulunacak ya da eksiklikleri tamamlayarak tekrar mahkemeye gönderecek.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, firari şüphelileri Gülen, TUSKON Başkanı Meral ve TUSKON Genel Sekreteri Günay hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, “terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 15 yıldan 22,5 yıl hapis ve “örgüt suçu kapsamında özel belgede sahtecilik” suçlarından da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Şüphelilerden Ramazan Erdem, Serkan Ercan ve Süleyman Tari’ye “örgüt suçu kapsamında özel belgede sahtecilik” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından 8,5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, aralarında Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü’nün de bulunduğu diğer 80 şüpheli hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR