Fidel’e son görev hazırlığı

Post date:

Author:

Category:

Array

Özgürlük hayallerinin, sömürüsüz bir dünyanın, birileri uzun yaşasın diye gencecik canların ölmemesi için avukatlığı bırakıp dağlarda gerillacılık yapan ve devrim zaferiyle efsaneleşen Fidel için son hazırlıklar yapılıyor

Kübalılar, paranın insan ilişkilerinin önüne geçmediği bir devrim dalgası yaratan; eğitim, sağlık, spor, kültür ve sanata erişimi parasız yapan Fidel Castro için son görevlerini yerine getirmeye hazırlanıyor.

Vasiyeti üzerine naaşı yakılan Fidel’in külleri, başkent Havana’daki Devrim Meydanı’nda halkın ziyaretinin ardından 4 Aralık’taki resmi cenaze töreni öncesinde 5 günlük ülke turuna çıkarılacak. Fidel, gerilallar başkent Havna’ya girdiğinde ve Batista 1 Ocak 1959’da kaçtığında ülkenin doğusuda, gerilla mücadelesinin başladığı bölgeden yani Santiago de Cuba’dan başlamış, ülkeyi boydan boya geçerek 8 Ocak’ta Havana’ya varmıştı. Suikastı göze alan Fidel’in zafer yolculuğu ABD’ye etkili bir mesajdı. On binlerce kişi tarafından karşılanmıştı. Bu arada vatandaşlar, Jose Marti Anıtı önünde düzenlenecek bir anma töreni sonrasında ülkenin efsane lideri için oluşturulacak hatırata duygularını yazabilecek. Bu arada Kuzey Kore, efsane gerilla kumandanı Fidel için üç günlük ulusal yas ilan etti.

‘Vasiyet olarak alıyoruz’

ANF haberine göre PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, Fidel’in büyük bir devrimci olduğunu ve ideallerinin her zaman yaşayacağını söyledi. Kalkan, “Son kongrede ‘fiziki olarak ben bir gün öleceğim ama ideallerimiz yaşamalı’ demişti. Castro bununla Küba Komünist Partisi’ni ve halkını uyarmıştı. Biz kendisinin de büyük devrimcilerin anısına bağlı bir kişilik olduğunu Güney Amerika devrimciliğini yaşatmak için çalıştığını biliyoruz” diye konuştu. Fidel’in Latin Amerika devrimciliğinin temel çizgisini çıkardığını, sosyalizmi bütün dünyaya yaymak için mücadele ettiğini ve 1968 gençlik devriminin ilham kaynağı olduğunu belirten Kalkan, “Küba devrimciliği Fidel Castro ve Che Guevara’nın tutumlarıyla somutlaştığı, Güney Amerika devrimciliğinin temel çizgilerini ortaya çıkardı ve bir bütünlüğe kavuşturdu. Fidel Castro’yu, Che Guevara ile birlikte ele almak, o devrimci çizgiyi bu temelde değerlendirmek gerekiyor. Böyle ele alınca Sosyalizmi geliştirmeye çalışmakla birlikte bütün dünyaya yaymak için mücadele etme, ilke ve hedefleri, ideolojiyi siyasi çıkarları ve somutlaşmaya kurban etmeden birlikte yürütme çizgisini oluşturuyor.. Fidel Castro’nun ‘ideallerimiz yaşamalı’ tespitini biz de Küba halkı gibi, tüm halklar gibi bir vasiyet olarak alıyoruz. Özgürlük, farklılıklara dayalı eşitlik, demokrasi, paylaşım, dayanışma, sosyalizm ideallerinin ülküsünü Kürdistan’dan Ortadoğu’ya yayma, bütün ezilenlerin kurtuluşuna dönüştürme yolunda sürekli mücadele edeceğimizi ifade ediyoruz” dedi.

33 yaşındaydı..

Comandante Fidel, Küba Devrimi’ni gerçekleştirdiğinde 33 yaşındaydı. Avukat olmuştu ancak silahlı mücadelenin iktidarı ele geçiren Fulgencio Batista rejimini devireceğine hüküm verip yönünü dağlara vermişti. CIA yüzlerce kez suikast düzenlemişti ancak başarısız olmuştu. ABD ambargosu çocuklar için ihtiyaçlar ve ilaçları da engellediği için çocuklar hayatını kaybetmişti. Bu nedenle Fidel, eğitim ve sağlığa çok önem vermişti ve eğitim, sağlık, spor ve kültür sanata ücretsiz erişim yaratmıştı.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR