Filipinler Parlamentosu’ndan HDP’ ye destek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Filipinler Temsilciler Meclisi’nde sol partilerin oluşturduğu MAKABAYAN adına yapılan açıklamada, HDP’ye yönelik  gözaltı ve tutuklamalar kınanırken, tüm insan hakları ve demokrasi savunucularının Kür halkının yanında olması istendi

Filipinler Temsilciler Meclisi’nde sol partilerin oluşturduğu ‘Yurtsever Koalisyon (Makabayang Koalisyon ng Mamamayan -MAKABAYAN) adına yapılan açıklamada, HDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklamalar sert bir dille kınanırken,  tüm insan hakları ve demokrasi savunucularının Kürt halkının yanında olması istendi.

Kürt halkının ulusal kaderini tayin hakkı ve demokrasi mücadelesine destek verildiğinin vurgulandığı MAKABAYAN açıklamasında, tutuklamaların Erdoğan ve Türk devletinin Kürtlerin haklarına yaptığı saldırıların bir parçası olduğu dile getirildi.

Kürtlerin Türkiye, Suriye, Irak ve İran’da maruz kaldıkları şiddetli baskılar nedeniyle desteğe ihtiyacının olduğu kaydedilen açıklamada, Kürtlerin mücadelesinin dünyadaki tüm halkların mücadelesinin parçası olduğunun altı çizildi.

Tüm Kürt politik tutsaklara özgürlük, Kürtlerin kendi kaderini tayin ve demokrasi mücadelesine destek çağrısı yapılan açıklamaya imza atan MAKABAYAN üyeleri ve mensubu oldukları partiler şunlar:

Rep. Carlos Isagani T. Zarate (Bayan Muna Partylist) , Rep. Emmi A. De Jesus, Rep. Arlene D. Brosas (Gabrieale Women’s Party),  Rep. Antonio L. Tinio, Rep. France L. Castro (ACT Teachers Partylist), Gabriela Women’s Party, Rep. Ariel B. Casilao (Anakpawis Partylist), Rep. Sarah Jane I. Elago (Kabataan Partylist)

Kaynak: ANF

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR