Filistinli tutukluların açlık grevine Mersin’de destek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İsrail cezaevlerindeki kötü muameleyi protesto etmek amacıyla 27 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutuklulara Mersin’den destek verildi.

SYKP Mersin İl Örgütü ile Mersin Filistin Diasporası, İsrail cezaevlerinde Filistinli tutukluların başlattığı açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Özgür Çocuk Parkında basın açıklaması yaptı. “İşi Ekmeği Ve Özgürlüğü İçin Bedenini Açlığa Yatıranlar Onurumuzdur. Yaşasın Türkiye ve Filistin Halklarının Kardeşliği” ve “Tüm Filistinli Esirlere Özgürlük” pankartlarının açıldığı açıklamaya Filistinli yurttaşlar ve çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamayı yapan SYKP Mersin İl Başkanı Fırat Alper Gedik, İsrail cezaevlerinde kalan Filistinli tutukluların gördükleri baskıları protesto etmek ve seslerini dünyaya duyurmak için başlattıkları açlık grevinin 27’inci gününe girdiğini hatırlattı. İsrailli yetkililerinin bu açlık grevi eylemine sessiz kaldığını belirten Gedik, “Açlık grevine giren esirlerin birçoğu ölüm riskini göze alarak bu mücadeleye başladıklarını söylüyor ve edinilen bilgilere birçoğunun sağlık durumu kötüye gidiyor” dedi.

İsrail’in açlık grevleri karşısında cezaevlerinde baskıları daha çok arttırdığını dile getiren Gedik, “Filistin halkına her türlü zulmü uygulayan, bölge halklarının tamamına düşmanlık yapan, Suriye savaşında İslami silahlı çetelere destek sağlayan İsrail Siyonizm’ini kınıyoruz. İsrail ile kader birliği olan Türkiye yönetiminin İsrail ile geliştirdiği her türlü anlaşmayı bir an önce iptal etmesini istiyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Filistinli aileler tek tek söz alarak kısa konuşmalar yaptı.

Konuşmalarından İsrail cezaevlerinde açlık grevlerinin sembolü olan su içilip, tuz yenildikten sonra eylem son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR