Filistinliler, ABD’nin planını reddetti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD, Yakın Doğu’ya ilişkin barış planının ekonomik boyutunu Cumartesi günü açıkladı. Planın önümüzdeki hafta Bahreyn’de düzenlenecek konferansa sunulması bekleniyor. Filistinliler, konferansa katılmayacak. Plan, on yıl içerisinde Filistin’e 50 milyar doları aşkın yardım içeriyor.

Uzun zamandır beklenen planda Donald Trump yönetimi, Filistinliler lehine büyük uluslararası yatırımları çekmek isterken, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde alt yapı ve yönetimi iyileştirmeyi öngörüyor.

Salı ve Çarşamba günü, Manama’da planlanan “Barıştan refaha” başlıklı konferans, bu planın sunmak için fırsat olacak. Amerikalı yetkililere göre, planın siyasi boyutu ise daha sonra açıklanacak.

Filistinliler, plan açıklanır açıklanmaz reddederek, Washington’un önce İsrail tarafından Filistin topraklarının “çalınmasına” son vermesi gerektiğini belirtti. Filistinlilere göre Trump yönetimi İsrail’e tam desteğini ifade ederken, Filistinlileri satın almaya ve bağımsız bir devletten mahrum bırakmaya çalışıyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) üst düzey sorumlularından Hanan Aşravi, Trump’ın damadı tarafından geliştirilen öneriler için “tamamen soyut vaatler” derken, İsrail ile çatışma sorununun ancak siyasi bir çözümle mümkün olduğunu vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR