‘Fırat Kalkanı’ çocuk savaştırıyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TSK’nin “Fırat Kalkanı” grupları arasında yer alan Sukur El Cebel örgütü, sosyal medya hesaplarında camide eğitime tabi tuttuğu, silahlı 10 ile 15 yaş aralığındaki çocukların görüntülerini paylaştı.

Suriye’de devam eden savaşın üzerinden 6 yıl geçti. Savaş boyunca yüz binlerce sivil yaşamını yitirirken milyonlarcası ise yerinden edildi. Suriye’de savaş boyunca DAİŞ, El Nusra (Tahrir El Şam), Ehrar El Şam gibi radikal gruplar ile muhalif denen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), çocukları çatışmalarda aktif kullanmaktan geri kalmadı ve bunu sosyal medya yolu ile paylaşmaktan da çekinmedi. Çatışmalarda ölen çocukların sayısı konusunda net rakamlar yokken, bu örgütlerin kaç çocuğu istismar ettiği ve ölüme sürüklediği de bilinmiyor.

ÖSO GRUBUNDAKİ ÇOCUKLAR

El Nusra ve Ehrar El Şam ile ÖSO’nun eğitim ve eleman kazanma merkezi olan İdlib, Halep’in rejimin kontrolüne geçmesi ile birlikte olası bir operasyonun hedefi haline geldi. Kentte çocuk savaşçıların yaşının 10’a kadar düştüğü, Ehrar El Şam dışında 50’yi aşkın örgütün bir araya geldiği İdlib’te, ÖSO’nun bir grubu olarak bilinen ve El Nusra (Tahrir El Şam) ile ittifakı olan Sukur El Cebel örgütünün kendi sosyal medya hesaplarında yayınladığı görüntülerde 10 ile 15 yaş arası çocukların camilerde aldıkları silahlı eğitimlere yer verildi. Yayınlanan görüntülerde yüzü kapalı çocukların yaşlarının, 10 ile 15 arasında olduğu görülürken, görüntülerde çocuklardan övgü ile bahsediliyor.

ÇOCUK SAVAŞÇILARIN MERKEZİ: ATME KAMPI

Yine İdlib’e bağlı Türkiye’nin Hatay sınırında bulunan Atme Kampı’nda çocuk savaşçıların eğitildiği önemli bir merkeze dönüştüğü ifade edildi. Bükülmez Sınır Karakolu’nun yanı başında bulunan kampta, çocukların eğitim aldığına dair görüntülerin yanı sıra, Tahrir El Şam’ın (El Nusra) Atme Kadısı Abdullah Muheysini’nin kamplarda çocukların savaşması konusunda çalışmalar yaptığı belirtildi.

ÇOCUKLAR ‘GENÇ MÜCAHİT’ OLDU

Türkiye’nin Hatay ve Reyhanlı ilçelerinde açık faaliyet yürüten yardım dernekleri üzerinden düzenlediği yardım kampanyaları ile 10 ile 15 yaş aralığındaki çocukları silahlandırdığı, militanlaştırılmasına destek verdiği iddia edildi. Türkiye’nin hemen her yerinde faaliyet yürüten derneklerden biri olan Şam İnfak Der’in resmi sosyal medya hesabında silahlı eğitim alan 10 ile 15 yaş arasındaki çocukları için “Genç mücahit” tanımlaması yapılıyor.

ÇOCUK SAVAŞÇILAR ‘FIRAT KALKANI’ HAREKATINDA

İdlip gibi kentlerde silah eğitimi verilen çocukların “Fırat Kalkanı” harekatında da yer aldığı iddia edilirken, Antep’in Karkamış ilçesinden Cerablus’a inşaat malzemeleri taşıyan TIR şoförleri de sınırın öte tarafında ÖSO gurupları içinde eli silahlı çocukların olduğunu ve bu çocukların yol kontrollerinde kullanıldığını anlatıyor. Ali İnan isimli TIR şoförü daha önce ajansımıza yaptığı açıklamada bu durumu, “Herkesin elinde silah var. Adam eve para getirmesi için 10 yaşındaki 15 yaşındaki oğlunun eline kalaşnikof veriyor. Yaşları büyük de var küçük de var” sözleri ile ifade etmişti.

BASINA YANSIMIŞTI

Daha önce de Hatay’ın Yayladağı ilçesinin Suriye tarafında kalan kırsal alanda çocukların silah eğitimi aldığı basına yansırken, bu çocukların ÖSO denetiminde olan Cerablus, El Bab, İdlip, Ezaz, ve Çobanbey gibi kentlerin sokaklarında sıklıkla görüldüğü belirtilmişti.

Erdoğan Alayumat / Ahmet Kanbal – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR