‘Fırat Kalkanı’ grupları tasfiye ediliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şehba’da ilerlemesi engellenen ve Rakka operasyonunda dışlanan Türkiye, Karkamış’ta 8 Türkmen grupla yaptığı toplantıda demografik yapıyı değiştirmek amacıyla Araplardan oluşan “Fırat Kalkanı” gruplarını tasfiye kararı aldı.

Kuzey Suriye’nin Şehba bölgesinde ABD ile Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları arasında; ÖSO grupları ile radikal Ehrar El Şam ve Tahrir El Şam (El Nusra) arasındaki çatışmalar durulmuyor. Grupların kendi aralarındaki çatışmalardan rahatsız olan Türkiye’nin MİT öncülüğünde Cerablus’un karşısındaki Antep’in Karkamış ilçesinde 8 Türkmen grup ile gizli bir toplantı yaptığı iddia edildi. Yerel kaynaklar, bu toplantıda Araplardan oluşan ÖSO gruplarının tasfiyesinin kararlaştırıldığını ifade etti.

TÜRKMEN GRUPLAR ÖSO GRUPLARINI TASFİYE EDECEK

Toplantıda Sultan Mûrat Tugayları, Süleyman Şah Tugayı, Mihemed El Fetîh Tugayı, Firqa El Ewla, Türkmen Tugayına bağlı Minbic Askeri Meclisi, Feylek El Şam içinde yer alan Nureddin Zengi Birliklerinin; Araplardan oluşan Ahrar El Şerqiye, El Cebhet El Şamiye ve Feyleq El Şam ile savaşmalarının kararlaştırıldığını belirten yerel kaynaklar, Cerablus’un tamamen Arap ve Kürtlerden arındırılacağı ve Türkmenlere teslim edileceğini ifade etti.

DEMOGRAFYİ DEĞİŞTİRİLECEK

Bu kapsamda MİT tarafından Girê Spî’ye (Til Ebyad) saldırtmak için kurulan, Rakka’ya operasyon için hazırlanıp eğitim verilen Ahrar El Şerqiye adlı grubun da, Rakka ve Deyr El Zor operasyonuna dahil olma umutları tükenince tasfiye edilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi. Aynı kaynaklar, bu tasfiyelerdeki temel amaçlardan birinin de Türkmen grupların Cerablus’ta tam hakim olması ve bölgenin demografisini değiştirip, Arap ve Kürtleri tasfiye etmesi olarak gösteriyor. Devam eden demografik değişik konusunda kaynaklar, 3 haftada 89 Kürt ve Arap ailenin sürgün edildiğini aktardı. Yine aynı kaynaklar Cerablus etrafında son günlerde Feyleq El Şam, El Cebhet El Şamiye ve Ehrar El Şerqiyê arasındaki çatışmaları da bu kapsamda değerlendirdi.

‘BÖLGEDE ÇATIŞMALARIN NEDENİ TÜRK PROJELERİ’

Bölgede MİT öncülüğünde gelişen olaylara dair Tahrir El Şam (El Nusra) komutanlarından Ebû Suleyman El Australî’nin 25 Mayıs tarihinde kendi sosyal medya hesaplarından sarf ettiği şu cümleler, olan biteni özetliyor: “Türk devleti ‘Fırat Kalkanı’ gruplarını çoğaltmak için yeni gruplar kuruyor. Bölge üzerinde projeler hazırlıyor. Bir de bakıyorsunuz bazı grupları tasfiye ediyor. Hiç bir söz ve projeleri bir birini tutmuyor. Bu sebeple hiç bir projeleri tutmadığı gibi, bölgede de çatışmalar durulmuyor.”

TASFİYE EDİLMEK İSTENEN GRUP

Bölgeden kaynaklar tasfiye edilmek istenen Ehrar El Şerqiye adlı grubun, Ehrar El Şam içindeki bir grup olduğunu, Dêra Zor, Rakka, Hesekê kökenli olduğunu, 700 kişiden oluştu bilgisini verdi. 2011’de Ehrar El Şam ile Dêra Zor ve Hesekê’de faaliyet gösteren grubun, aynı yıl Nusra Cephesi’ne katıldığı, DAİŞ’in 2014’te Şedadê ve Dêra Zor’u işgalinden sonra zorunlu olarak İdlip’e geçtiği belirtilirken, “Fırat Kalkanı” gruplarına ilk katılan gruplardan olduğu ifade edildi. Rakka’da kullanılmak istenen grubun, hayal gerçekleşmeyince tasfiye edilmek istendiği belirtildi.

Erdoğan Altan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR