Fırat: Tecrit uygulamaları barışın önünü kesiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PKK Lideri Abdullah Öcalan çağrısıyla Türkiye’ye gelen Birinci Barış Grubu üyesi Seydi Fırat, tecridin Kürt halkını cezalandırmaya dönük olduğunu belirterek, ‘Tecrit uygulamaları barışın önünü kesiyor’ dedi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik görüşme yasağına yönelik tepkiler her geçen gün artıyor. Öcalan’ın çağrısıyla 1 Ekim 1999 tarihinde silahlarıyla birlikte bir grup arkadaşıyla PKK saflarından Türkiye’ye gelen Kürt siyasetçi Seydi Fırat, tecrite ilişkin Mezopotamya Ajansı’dan Sadiye Eser’e konuştu. Öcalan üzerindeki tecridin Dünya tarihinde benzeri olmadığını ifade eden Fırat, ”Öcalan’la görüşme olursa bölge nefes alır” dedi.

‘Tecrit hukuk ve yasa dışıdır’

Ağır bir tecrit politikasının yürütüldüğünü vurgulayan Fırat, “Bu tecrit hukuk ve yasa dışı bir uygulamadır. Hem ulusal hukukta hem de evrensel hukukta da yeri yoktur. Bu tecridi insanların kendi vicdanlarına sığdırması, kabul etmesi, bunu normal görmesi mümkün değildir” dedi. Tecrit uygulamasının keyfi olduğunu sözlerine ekleyen Fırat, “Halkı, toplumu Kürt halkını cezalandırmaya dönüktür. Bu nedenle bunu devreye soktular. Bu esas itibarı ile Kürt sorununa bir yaklaşımdır. Kürt halkına, demokratik değerlere karşı bir yaklaşımdır” diye konuştu.

‘Devlet sorunu derinleştiriyor’

“Devlet esas itibarıyla sorunun çözümsüzlüğünü derinleştiren bir yerde duruyor” diye devam eden Fırat, şunları söyledi: “Sorunun barışçıl, demokratik çözümden vazgeçirmenin en kolay yolu, ortamı germek ve Sayın Öcalan üzerindeki tecritti derinleştirmektir. Tecrit politikasının devlet açısındaki anlamı nedir? ‘Ben aslında çözümden yana değilim, sorunun çözümsüzlüğünden ve çözümsüzlüğün süreklileştirilmesinden yanayım’ deniliyor.”

Ortadoğu’daki çelişki ve çatışmalara değinen Fırat, şunları dile getirdi: “Böylesi koşullar içinde Sayın Öcalan’ın tabii ki söyleyeceği sözler, değerlendirmeler, ortaya koyacağı politik yaklaşımlar son derece hayatidir. Bölge hakları, Türkiye ve Kürt halkı için son derece hayat suyu olabilecek bir yaklaşım ortaya koyacaktır. Bu çerçeve bölgeye nefes aldırabilecek, bölgeyi aydınlatacak, bölgeyi karanlık kuyulardan kurtaracak bir yaklaşımdır. Başka hiçbir gücün böylesine barışçıl bir programı yoktur” dedi.

‘Öcalan projeleriyle barışı kucaklıyor’

Öcalan’ın barış ısrarlarını hatırlatan Fırat, şöyle konuştu: “Sayın Öcalan’ın barış projeleri halkları, barışı, geleceği, umudu kucaklayan bir projedir. Buna benzer bir proje yoktur. Tabii ki son derece önemlidir. Şimdi uygulanan tüm engeller, bu konuda geliştirilen politikalar, stratejiler esasında bunu kesmek amaçlıdır. Bu politikalar hiçbir zaman çözüm değildir. Tersine herkesi yeni bir girdaba çekme olayıdır. Bu güçlerin niyeti her ne ise uygulamaları, politikaları son derece tehlikeli.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR