Fırat’ın Gazabı Caber Kalesi’ni özgürleştirdi

Post date:

Author:

Category:

Tarihi Caber Kalesi, Fırat’ın Gazabı Hamlesi kapsamında QSD savaşçıları tarafından DAİŞ çetelerinden temizlenerek özgürleştirildi. Çok sayıda çete de öldürüldü

Fırat’ın Gazabı Halmesi kapsamında Demokratik Suriye Güçleri (QSD) savaşçılarının Rakka’ya ilerleyişi sürüyor. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği habere göre hamle kapsamında Caber Kalesi, QSD tarafından DAİŞ çetelerinden temizlendi. Doğu ve Batı Caber köylerinin 25-26 Aralık 2016 tarihlerinde özgürleştirilmesinin ardından, DAİŞ çeteleri 2 Ocak’ta ağır silahlarla her iki köye saldırdı. 3 günde süren çatışmaların ardından dün sabah saatlerinde çete saldırıları tamamen püskürtülürken, 49 çete öldürüldü, çok sayıda askeri mühimmat da QSD savaşçılarının eline geçti.

Kale temizlendi

Bölgedeki ilerleyişini sürdüren savaşçılar, Doğu ve Batı Caber köylerine 3 km uzaklıkta bulunan Fırat suyu içerisindeki tarihi Caber Kalesi’ne yöneldi. Tarihi kalenin sabah saatlerinde çetelerden temizlendiği belirtildi. Yaşanan çatışmalarda 22 DAİŞ çetesi öldürüldü, çok sayıda ağır silah ve mühimmat savaşçıların eline geçti. Savaşçıların kalede arama tarama faaliyeti başlattığı öğrenildi.

Öte yandan ilerleyişini sürdüren savaşçılar Batı Suwediyê köyüne yöneldi. Köy girişinde şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR