‘Fırat’ın Gazabı’ hamlesinde 1 köy 3 mezra daha özgürleşti

Post date:

Author:

Category:

Array

Fırat’ın Gazabı’ hamlesinde QSD, YPG/YPJ savaşçılarının ilerleyişi 4’üncü gününde devam ediyor. 1 köy ve 3 mezra daha özgürleştiren savaşçılar, Rakka’yı özgürleştirene kadar savaşacaklarını söyledi

QSD, YPG/YPJ savaşçılarının ‘Fırat’ın Gazabı’ adıyla başlattığı ve 4’üncü gününü geride bırakan Rakka’yı özgürleştirme hamlesi Silûk kasabasından hareket eden savaşçılar şimdiye kadar 25 km ilerleme sağladı. Eyn Îsa’dan hareket eden savaşçılar ise bir köy ve 3 mezrayı daha IŞİD çetelerinden temizledi. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği habere göre; Eyn Îsa kasabasından hareket eden savaşçılar, dün geceden bu sabaha kadar 10 km ilerleme sağladı. Böylelikle Eyn İsa kasabasından hareket eden savaşçılar 25 km ilerlemiş oldu.

IŞİD çeteleri bu sabah saatlerinde bomba yüklü bir araçla dün özgürleştirilen El-Heyawî köyüne saldırı girişiminde bulundu. Fırat’ın Gazabı hamlesi savaşçıları, çetelerin aracını 500 metre kala imha etti. Öte yandan Eyn Îsa’ya bağlı El-Mecîd köyü ve Eyn Îsa’nın doğusunda bulunan 3 mezrayı IŞİD çetelerinden temizledi.

‘Farklı inanç toplulukları olan bir kent’

Fırat’ın Gazabı Eylem Odası savaşçıları Mohammed El Yasser ve Ebu Hesen, Fırat Haber Ajansı’na konuştu. Fırat’ın Gazabı Eylem Odası savaşçısı El Yasser, Rakka’nın Suriye’de bölgede coğrafik ve stratejik açıdan önemli bir kent olduğunu belirterek, Rakka’nın, Minbic ve Halep’ten sonra Suriye’nin en büyük kentlerinden biri olma özelliği taşıdığını ifade etti. Rakka’nın tarihsel arka plan olarak da güçlü ve önemli bir kent olduğuna değinen El Yasser, kentin tarihte olduğu gibi bugün de önemli bir geçiş noktası, tarım ve ticaret merkezi olduğuna dikkat çekti. El Yasser, Rakka’nın farklı halk ve farklı inanç topluluklarının bir arada yaşadığı bir kent olduğunu, Suriye devrim sürecinin bölgesel ve uluslararası güçler tarafından sabote edilmesi ardından, kaos ve çatışmalı sürecin hakim olması nedeniyle 2014 yılında IŞİD çetelerinin işgali altına girdiğini söyledi.

‘Büyük bir değişim olacak’

Fırat’ın Gazabı Eylem Odası savaşçısı Ebu Hesen, QSD ve bileşenlerinin Suriye’nin gerçek devrimci, demokratik güçleri olduğunu söyleyerek, bu güçlerin çete gruplarına karşı savaşta belli bir tecrübeye sahip olduğunu ve dolayısıyla Rakka’yı özgürleştirmesine de öncülük edecek yegane güç olduğunu vurguladı. Ebu Hesen, Rakka’nın özgürleştirilmesi ile IŞİD çetelerine ve destekçilerine büyük bir darbe vurulacağını, Rakka’nın özgürleştirilmesinin siyasal anlamda da Suriye’de büyük değişimlere yol açacağına dikkat çekti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR