Fizikçi Stephen Hawking hastaneye kaldırıldı

Post date:

Author:

Category:

Array

74 yaşındaki dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking konferans vermek için gittiği İtalya’nın Roma kentinde rahatsızlanarak hastaye kaldırıldığı belirtildi

Dünyanın en iyi fizikçisi olarak gösterilen Stephen Hawking’in hastaneye kaldırıldığını duyuran İngiliz The Telegraph gazetesi, Hawking’in Ponfical Bilimler Akademisi’nde konferans vermek için gittiği Roma’da perşembe gecesi rahatsızlanarak Gemelli Hastanesine kaldırıldığını bildirdi. Hastaneden yapılan açıklamada, 21 yaşındayken tedavisi olmayan motor nöron hastalığı olarak da bilinen Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığına yakalanan Hawking’in, hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi. Hawking’in hastanede ikinci gecesini geçirdiği ve sağlık durumunun kontrol altına alındığı kaydedildi.

1942 yılında İngiltere’nin Oxford kentinde doğan Steven Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı çok kapsamlı çalışmalarla tanınıyor. Vücudunun neredeyse tamamını kullanamayan Hawking, kendisi için özel olarak geliştirilen bir bilgisayar sistemine sadece yanak kaslarından birini kullanarak komut verebiliyor. Hawking bu şekilde günlük yaklaşık 2 bin 500 kelimeyle iletişim kurabiliyor ve bilimsel çalışmalarını sürdürebiliyor.

Bilimsel araştırmaları 40’ın üzerinde dünya diline çevrilen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak görülüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR